Jak Przechowywać Drożdże? (Ważne Informacje)

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo przechowywać drożdże?

W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na ten temat.

Krótkie streszczenie artykułu:

Drożdże należy przechowywać tak, aby chronić je przed powietrzem. Nieotwarte drożdże najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej, a otwarte w lodówce lub zamrażarce.

Poznajmy więcej szczegółów.

Jak długo można przechowywać drożdże?

Drożdże w nieotwartym opakowaniu mogą przetrwać średnio około 2 lat. Po otwarciu opakowania ich okres przydatności do spożycia zależy od sposobu przechowywania. 

Przechowywanie drożdży w zamrażarce pozwoli im przetrwać dłużej niż w lodówce, ale wiele zależy od rodzaju drożdży. Kluczem jest jak najdokładniejsze odtworzenie warunków początkowych drożdży, czyli pozbycie się powietrza i szczelne zamknięcie opakowania.

Jak przechowywać drożdże?

Drożdże można przechowywać na 3 sposoby.

Przechowywanie w zamrażarce

Po otwarciu drożdży możesz wydłużyć ich okres przydatności do spożycia, umieszczając je w zamrażarce. Zapobiegnie to psuciu się przez 6 miesięcy, jeśli używasz aktywnych lub drożdży instant i 3 miesiące, jeśli używasz świeżych drożdży. Pamiętaj, aby rozmrozić drożdże przed użyciem.

Więcej na temat zamrażania drożdży znajdziesz w tym artykule.

Przechowywanie w temperaturze pokojowej

Aby przechowywać drożdże w temperaturze pokojowej w spiżarni lub w szafce, najlepiej przechowywać je w oryginalnym opakowaniu. Pozwoli to zachować produktowi świeżość na 2 lata, jeśli pozostanie zamknięty.

Po otwarciu opakowania przechowuj je w zamrażarce lub lodówce.

Przechowywanie w lodówce

Po otwarciu drożdży przenieś je do lodówki, jeśli masz zamiar używać ich w najbliższej przyszłości. Świeże drożdże nie zepsują się do 2 tygodni, a drożdże instant lub suche wytrzymają około 4 miesięcy.

Jak sprawdzić, czy drożdże są nadal dobre?

Aby upewnić się, czy drożdże są nadal dobre, wlej do szklanki ciepłą wodę o temperaturze 40-45 stopni. Temperatura nie może być wyższa, by nie zabić drożdży.

Następnie wsyp do wody drożdże i łyżeczkę cukru i wymieszaj. Po minucie dodaj 2 łyżeczki drożdży i wymieszaj ponownie. Jeśli mieszanina się spienia, drożdże są aktywne. Jeśli po 5 minutach granulki drożdży nie znajdą się u góry, drożdże są nieaktywne.

O czym należy pamiętać przy przechowywaniu drożdży?

Bez względu na rodzaj drożdży, zawsze przechowuj je w szczelnym pojemniku. Dzięki temu wilgoć z powietrza i innych produktów spożywczych nie aktywuje drożdży.

Aby wydłużyć okres przydatności drożdży do spożycia, przechowuj je w lodówce lub zamrażarce. Zamrażanie drożdży wprowadza komórki w stan zawieszenia, dzięki czemu dłużej zachowują świeżość.

Chociaż drożdże mogą być zdatne do spożycia dłużej niż oczekiwano, mogą też zepsuć się wcześniej, jeśli są niewłaściwie przechowywane. Zawsze sprawdź więc datę ważności i stan drożdży przed ich użyciem.