3 Sposoby Jak Przechowywać Grzyby (Pieczarki, Borowiki, Trufle, itp.)

Chcesz przechowywać grzyby przez dłuższy czas?

Poznaj sposoby ich przechowywania.

Krótkie streszczenie artykułu:

Grzyby najlepiej przechowywać w postaci ususzonej w suchym i chłodnym miejscu lub je zamrozić, ponieważ mogą wtedy przetrwać nawet rok. Można też przechowywać je w lodówce przez około tydzień.

Poznajmy wszystkie szczegóły.

Co warto wiedzieć o przechowywaniu grzybów?

Grzyby składają się w nawet w 90% z wody. Mają porowatą konsystencję i ​​wchłaniają wodę jak gąbka.

Z tego powodu muszą być suche, aby pozostały jędrne i świeże. Celem przechowywania grzybów takich jak pieczarki, borowiki, kurki, czy inne jest zatem zapobieganie uwalnianiu przez nie wody i wciąganiu wilgoci z powietrza. 

Istotne jest również unikanie mycia grzybów przed ich przechowywaniem, ponieważ może to spowodować skrócenie ich przydatności do spożycia

Jak przechowywać grzyby?

Metoda 1: W lodówce

Włóż nieumyte grzyby do papierowej torby i zamknij górną część. Papierowa torba wchłonie wilgoć, zapewniając bezpieczeństwo grzybom.

Możesz też użyć ręcznika kuchennego zamiast torby, który wchłonie wilgoć, pomagając grzybom zachować świeżość. 

Unikaj umieszczania grzybów w pobliżu silnie pachnącej żywności, ponieważ grzyby mogą wchłonąć zapachy. Pamiętaj, aby zużyć grzyby w ciągu tygodnia od przyniesienia z lasu lub zakupu.

Jeśli jednak grzyby zostały przez Ciebie pokrojone, najlepiej włożyć je do hermetycznego pojemnika w lodówce i użyć w ciągu 3 dni.

Metoda 2: W zamrażarce

Zamrożenie grzybów da Ci szansę, by przechowywać je nawet cały rok. Im świeższe grzyby, tym lepiej będą zamarzać, więc staraj się mrozić grzyby jak najszybciej.

Zanim zamrozisz grzyby, ugotuj je krótko, co pomoże zachować ich jakość i smak po zamrożeniu. Aby to zrobić, lekko podsmaż je na maśle, aż się ugotują lub gotuj na parze w całości przez 5 minut

Aby uzyskać jeszcze lepszą jakość po zamrożeniu, możesz również zanurzyć grzyby w roztworze 1 litra wody i 1 łyżeczki soku z cytryny przed gotowaniem.

Metoda 3: Suszenie

Inną opcją długoterminowego przechowywania jest suszenie grzybów. Ta metoda lepiej zachowuje jakość grzybów niż mrożenie. Suszone grzyby mają intensywny smak i zapach i można używać ich w kuchni.

Istnieje wiele metod suszenia. Jedną z nich jest suszenie za pomocą piekarnika.

Po prostu ułóż grzyby w jednej warstwie na blasze do pieczenia i susz je w najniższej temperaturze. Możesz pozostawić otwarte drzwiczki, aby umożliwić ucieczkę pary. Odwracaj grzyby co godzinę i wyjmij, gdy tylko całkowicie wyschną.

Suszone grzyby trzymaj w pojemniku lub słoiku w suchym i chłodnym miejscu.

Jak sprawdzić, czy grzyby nie są zepsute?

Nawet przy prawidłowym przechowywaniu grzyby nie przetrwają wiecznie. 

Gdy grzyby się zepsują, będą oślizgłe, pomarszczone, rozmoczone, gąbczaste i ciemniejsze niż zwykle. Mogą też być śmierdzące i spleśniałe.