Jak Przechowywać Hummus, By Był Świeży Na Długo?

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób poprawnie przechowywać hummus?

Przeczytaj ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Hummus najlepiej przechowywać w lodówce w hermetycznym pojemniku, by chronić go przed powietrzem i bakteriami. Można go również zamrozić.

Poznajmy wszystkie szczegóły.

Jak przechowywać hummus w lodówce?

Okres przydatności do spożycia hummusu jest różny, w zależności czy jest to hummus domowy, czy kupny.

Hummus domowy smakuje najlepiej do tygodnia, jeśli jest odpowiednio schłodzony w szczelnym pojemniku. Hummus najlepiej przechowywać w szczelnym, hermetycznym pojemniku, który nie przepuszcza tlenu, bakterii oraz zapachów żywności.

Kupiony w sklepie hummus ma około 10-dniowy okres przydatności do spożycia, ale zawsze powinien być zużyty przed upływem daty ważności. Jeśli oryginalne opakowanie hummusa nie nadaje się do ponownego zamknięcia, przenieś produkt do hermetycznego pojemnika. 

Jak zamrozić hummus?

Hummus można zamrozić na 4 miesiące. Jeśli masz tyle hummusa, że nie zjesz go w ciągu tygodnia, to warto go włożyć do zamrażarki.

Jeśli nie został otwarty, możesz włożyć go w oryginalnym pudełku, a jeśli był już otwierany, przełóż hummus do pojemnika hermetycznego, nie napełniając go do końca, ponieważ podczas zamarzania hummus powiększy się.

Lepiej użyć kilku mniejszych pojemników, ponieważ zwykle nie będziesz chcieć rozmrażać całego hummusa, tylko małą porcję.

Na pojemniku warto zapisać datę przydatności do spożycia, by nie zapomnieć, do kiedy możesz zjeść produkt.

Dużo więcej informacji na temat zamrażania hummusa oraz jak go rozmrażać możesz znaleźć w tym artykule.

Jak rozpoznać zepsuty hummus?

Hummus po rozmrożeniu może się oddzielić, ale wystarczy go wówczas wymieszać i absolutnie nie jest to oznaka tego, że jest zepsuty.

Oznaką zepsucia jest na pewno pleśń lub silne przebarwienia. W takim wypadku należy wyrzucić produkt, aby uniknąć poważnego zatrucia pokarmowego.

Zepsuty hummus ma również kwaśny zapach w porównaniu z bardzo delikatnym zapachem świeżego hummusa. Hummus może też zmienić kolor, gdy się zepsuje. 

Wskazówki jak przechowywać hummus, by był świeży dłużej

Aby hummus wytrzymał dłużej, unikaj kontaktu z temperaturą pokojową i trzymaj go w chłodzie. W cieple na hummusie bakterie mogą się tworzyć w ciągu 3 godzin.

Warto też pamiętać, by wyjmować z lodówki małe porcja hummusa. Jest to lepsza opcja niż położenie na stół dużej ilości hummusa, przetrzymywanie go w cieple i włożenie go z powrotem do lodówki.

Jeśli serwujesz hummus, dobrą opcją jest włożenie mniejszej miski z hummusem do większej miski z kostkami lodu, by produkt cały czas pozostał schłodzony.

Pamiętaj też o tym, by używać czystych naczyń do nabierania hummusu, co zapobiegnie rozwojowi bakterii i przedłuży życie produktu.