Jak Przechowywać Jabłka? (Długoterminowo i Krótkoterminowo)

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób możesz przechowywać jabłka, by były świeże przez kilka tygodni lub kilka miesięcy?

Przeczytaj ten poradnik.

Krótkie streszczenie artykułu:

Jakie warunki są najlepsze do przechowywania jabłek?

Jabłka lubią być trzymane w ciemnym, chłodnym miejscu, gdzie temperatura oscyluje w granicach 1 stopnia, a wilgotność jest stosunkowo duża, bo na poziomie około 90%.

Jednak te wytyczne to idealne warunki dla jabłek i w rzeczywistości nie trzeba się ich tak kurczowo trzymać.

Przechowywać można praktycznie każdy rodzaj jabłek, jednak te najlepsze to gruboskórne, cierpkie i jędrne odmiany.

Jak przechowywać jabłka krótkoterminowo?

Jabłka bardzo lubią temperatury lekko powyżej zera i wilgotne środowisko, czyli takie, które jest w lodówce.

Umieść więc jabłka w lodówce i trzymaj je z dala od innych owoców i warzyw, ponieważ jabłka uwalniają gaz, który przyspiesza dojrzewanie produktów wokoło. 

W związku z tym najlepszym pomysłem będzie oddzielne trzymanie jabłek w szufladzie na świeże warzywa i owoce.

Dzięki temu można przechowywać jabłka przez minimum 6 miesięcy.

Ta metoda jest dobra, gdy chcesz przechowywać jabłka krótkoterminowo i w małych ilościach, ponieważ zajmowanie szuflady na warzywa i owoce przez dłuższy czas może być nieco problematyczne.

Czy wiesz, że jabłka można zamrażać? Więcej o tym możesz przeczytać w tym artykule.

Jak przechowywać jabłka długoterminowo?

Jeśli chcesz przechować jabłka na dłużej niż 6 miesięcy lub po prostu nie masz miejsca, by trzymać je w lodówce, przeczytaj tę sekcję.

Aby przechowywać jabłka długoterminowo, dobrym wyborem będzie chłodna piwnica, ponieważ w tym środowisku temperatura jest niska, a wilgotność wysoka. Jeśli masz niską wilgotność w piwnicy, możesz regularnie spryskiwać jabłka butelką z rozpylaczem.

Dobrą opcją może być też garaż, ale musi być on nieogrzewany. Jeśli masz w domu chłodne pomieszczenie, to tam również możesz przechowywać jabłka na długo.

W każdym razie musisz pamiętać o tym, by wybrać wilgotne, chłodne miejsce, ale takie, gdzie temperatura nie spada poniżej 0, ponieważ uszkodzi to miąższ i jabłka szybciej się zepsują.

Aby przechowywać jabłka długoterminowo w jednej z powyższych lokalizacji, należy je odpowiednio przygotować.

  1. Wybierz odpowiednie jabłka. Wybierz nieposiniaczone, dojrzałe jabłka. Owoce ze skazami popsują się szybciej i zarażą zdrowe jabłka. Nie usuwaj szypułek, ponieważ jabłka z szypułkami wytrzymają dłużej, niż te bez nich.
  2. Chroń każde jabłko. W przypadku długoterminowego przechowywania ważne jest, aby jabłka się nie stykały. Zawiń więc każde jabłko osobno w gazetę. Nie używaj gazet z błyszczącym papierem, by nie przenosić toksyn do owoców. Zamiast owijania jabłek w gazetę możesz też umieścić je w pudełku lub skrzyni z czystą słomą, trocinami, a nawet czystym, wilgotnym piaskiem. 
  3. Zapakuj jabłka. Delikatnie ułóż owinięte jabłka w skrzynce lub pudełku. Traktuj jabłka delikatnie. Lepiej jest używać wielu małych pudełek/skrzynek niż jednego dużego pudełka, ponieważ łatwiej jest kontrolować stan jabłek.
  4. Rozmieść skrzynki. Umieść skrzynki z jabłkami w miejscu, które wcześniej wybrałeś. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać jabłka pod kątem gnicia i wyrzucać lub zużywać jabłka, które wydają się psuć. 

Jeśli kupiłeś jabłka w sklepie, pamiętaj, że mogły być one przechowywane od dłuższego czasu w magazynach, dlatego mogą one psuć się bardzo szybko nawet wtedy, gdy są przechowywane we wzorowy sposób.