Jak Poprawnie Przechowywać Jaja? (Kompletny Przewodnik)

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób przechowywać jaja, by były świeże tak długo, jak to możliwe?

Przeczytaj ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Jajka najlepiej przechowywać w lodówce, gdzie temperatura jest niska i stabilna. Najlepiej przechowywać je do góry nogami w oryginalnym pudełku, by nie absorbowało zapachów.

Poznajmy więcej informacji.

Jak przechowywać jaja?

Jaja najlepiej przechowywać w lodówce, ponieważ niska temperatura skutecznie spowalnia ich psucie się. Jednak nie wystarczy tylko włożyć je do lodówki.

Aby jeszcze bardziej przedłużyć ich okres przydatności do spożycia, musisz pamiętać o następujących wskazówkach.

1. Przechowuj jaja w zamkniętej wytłaczance

Trzymanie jajek w kartonowej wytłaczance jest najlepszym pomysłem, ponieważ materiał ten dobrze amortyzuje jaja i zapobiega pękaniu.

Jeśli masz jaja ze sklepu, ich skorupka jest pozbawiona naturalnych olejków ochronnych, przez co jaja mogą być narażone na zapachy z lodówki, dlatego zawsze trzymaj je zamknięte w oryginalnym pudełku.

Jajek od własnych kur nie trzeba przechowywać zamkniętych, ponieważ mają one olejki ochronne, ale tak długo, jak nie zostały umyte. W związku z tym jajka lepiej umyć dopiero przed użyciem.

2. Nie przechowuj jaj na drzwiach lodówki

Jajka najlepiej przechowywać w głównej części lodówki na środkowej półce, najlepiej z tyłu. To dlatego, że w tych obszarach temperatura jest najniższa i rzadko się waha.

Drzwi lodówki są często otwierane, a ciepła temperatura skraca życie jajek, dlatego, jeśli chcesz przechować jaja na dłużej, nie korzystaj z wbudowanej komory na jajka w drzwiach.

3. Trzymaj jajka do góry nogami

Bardziej spiczasta część jajek powinna być ułożona do dołu, ponieważ wewnątrz bardziej zaokrąglonego końca każdego jajka znajduje się naturalnie występujący pęcherzyk powietrza, który pomaga utrzymać żółtko bardziej wyśrodkowane w jajku, co z kolei pomaga dłużej zachować świeżość

Dzięki powyższym radom jajka będą mogły wytrzymać w lodówce nawet do 5 tygodni. A co jeśli jajka się przeterminują? W tym artykule wyjaśniłem, czy można jeść jajka po terminie.

Jak przechowywać jajka długoterminowo?

Jeśli chcesz przechowywać jajka dłużej niż 5 tygodni, istnieją sposoby, by uchronić jajka przed psuciem się na długi czas.

Możesz przechowywać jajka nawet przez rok, zamrażając je. Nie możesz co prawda zamrozić jajek w skorupkach, ale możesz je zamrozić, ubite lub rozdzielone. 

Możesz użyć tacek na kostki lodu, aby zamrozić je pojedynczo, co sprawia, że ​​korzystanie z nich podczas gotowania będzie wygodne. Więcej na temat zamrażania jaj znajdziesz w tym wpisie.

Istnieje też opcja marynowania jaj, by przechowywać je przez 3-4 miesiące. Jajka najpierw gotuje się na twardo, następnie obiera ze skórki i zanurza w roztworze trawiącym w sterylnym szklanym słoju. Takie jaja należy przechowywać w lodówce.

Jak stwierdzić, czy jajka są świeże?

Jajka nie zawsze są zepsute, gdy termin ważności minie, dlatego należy zwrócić uwagę na inne sygnały.

Świeże jajko tonie w wodzie, a starsze unosi się na powierzchni, ponieważ w miarę starzenia się jaja zwiększa się rozmiar komórki powietrznej w środku, powodując jego unoszenie się.

W świeżym jajku żółtko jest wysoko, a białko jest gęste i ściśle otacza żółtko. Starsze jajko ma płaskie żółtko, które łatwo pęka i cienkie, wodniste białko.

Oczywiście zepsute jajko będzie miało nieprzyjemny zapach i podejrzany smak, dlatego, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, lepiej wyrzucić jajko, które może być nieświeże.