Jak Przechowywać Jarmuż? (Ważne Fakty)

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób przechowywać jarmuż?

Przeczytaj ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Jak długo jarmuż pozostaje świeży?

Okres przydatności do spożycia jarmużu zależy od sposobu jego przechowywania. Surowy jarmuż wytrzyma do tygodnia w lodówce i około 6 miesięcy w zamrażarce. Ugotowany jarmuż może być przechowywany w lodówce tylko przez 3-5 dni.

Przed przechowywaniem jarmużu warto upewnić się, czy jest świeży. Najlepiej wybrać jarmuż z małymi lub średnimi liśćmi, ponieważ są najbardziej delikatne i mają najlepszy smak. Liście powinny być ciemnozielone, miękkie i z ostrymi krawędziami. 

Unikaj kupowania jarmużu z liśćmi, które są zwiędłe, pożółkłe lub oślizgłe.

Jak przechowywać jarmuż?

Jarmuż, aby wytrzymał dłużej, musi być przechowywany w odpowiedni sposób.

Jak przechowywać surowy jarmuż?

Kluczem do przechowywania świeżego jarmużu jest utrzymywanie go w stanie suchym, ponieważ nadmiar wilgoci przyspieszy proces psucia się. 

Aby przechowywać pęczek surowego jarmużu, nie myj go więc do czasu, gdy nie planujesz go użyć.

Następnie wyłóż torbę do przechowywania żywności z zamkiem błyskawicznym ręcznikami papierowymi. Umieść tam jarmuż, wyciśnij powietrze i zamknij torbę.

Alternatywnie możesz użyć pojemnika hermetycznego, gdzie umieścisz jeden ręcznik papierowy na dnie, a drugi na wierzchu jarmużu.

Przechowuj tak zapakowany jarmuż w szufladzie na warzywa w lodówce przez 5-7 dni.

Jak przechowywać gotowany jarmuż?

Przechowywanie ugotowanego jarmużu zaczynamy od schłodzenia liści do temperatury pokojowej.

Następnie umieszczamy jarmuż w torebce na żywność z zamkiem lub w hermetycznym pojemniku i wkładamy do lodówki na maksymalnie 5 dni.

Ugotowany jarmuż należy podgrzać 10 sekund w mikrofalówce przed użyciem.

Jak przechowywać jarmuż w zamrażarce?

Jeśli masz nadmiar jarmużu, najlepiej go zamrozić.

W tym celu doprowadź garnek wody do wrzenia i wrzuć tam liście jarmużu. Po 2 minutach wyjmij liście i przełóż je do zimnej wody, by przestały się gotować.

Po 3 minutach wyjmij warzywo z zimnej wody i pozostaw do wysuszenia. Gdy jarmuż całkowicie wyschnie, rozłóż go w jednej warstwie na blasze do pieczenia i włóż na 3 godziny do zamrażarki.

Na koniec przenieś zamrożony jarmuż do bezpiecznej w zamrażarce torby oznaczonej datą. Więcej o zamrażaniu jarmużu i o tym, jak długo może być w zamrażarce przeczytasz w tym artykule.

Jarmuż po rozmrożeniu może mieć nieco zepsutą konsystencję, dlatego będzie nadawał się do smoothies, zup, czy sosów.