Jak Przechowywać Kalafior, By Nie Zbrązowiał?

Chcesz wiedzieć, jak przechowywać kalafior, by był świeży na dłużej?

Przeczytaj ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Kalafior najlepiej przechowywać w lodówce łodygą do góry, by zapobiec nadmiernej wilgoci. Można go też zamrozić, dzieląc go wcześniej na mniejsze części.

Poznajmy wszystkie szczegóły,

Jak powinien wyglądać kalafior, który można przechowywać na dłużej?

Zanim przechowasz kalafior, musisz upewnić się, że jest świeży.

Czysta, zwarta główka z ciasno zamkniętymi skupiskami pąków jest oznaką tego, że kalafior jest świeży. Dodatkowo ma świeże i zielone liście bez przebarwień.

Unikaj główek z luźnymi lub kruszącymi się różyczkami, brązowymi plamami lub matowym kolorem. 

Jak przechowywać kalafior?

Istnieją 2 prawidłowe sposoby przechowywania kalafiora.

Przechowywanie kalafiora w lodówce

Świeże główki kalafiora najlepiej przechowywać w luźno zamkniętej torbie lub reklamówce w lodówce. Kalafior potrzebuje cyrkulacji powietrza, więc nie zawiązuj torebki. Jeśli kupiłeś owiniętą folią główkę kalafiora, poluzuj ją nieco.

Koniec łodygi kalafiora powinien być skierowany do góry, aby zapobiec kondensacji pary wodnej na główce, a wilgoć może doprowadzić do odbarwienia lub rozkładu kalafiora. 

Nie powinieneś także myć kalafiora przed włożeniem do lodówki, tylko zrobić to przed użyciem. Przy prawidłowym przechowywaniu kalafior może stać w lodówce 3-5 dni.

Przechowywanie kalafiora w zamrażarce

Aby przechowywać kalafior w zamrażarce, najpierw odetnij od kalafiora różyczki. Następnie zblanszuj kalafior przez 3 minuty we wrzącej wodzie, po czym zanurz go w zimnej wodzie. 

Blanszowanie zabija bakterie, zachowuje składniki odżywcze warzyw i pomaga zachować smak i konsystencję kalafiora po rozmrożeniu. 

Później dobrze odsącz kalafior, umieść różyczki na blasze i zamroź do zestalenia przed przeniesieniem do torby z zamrażarką. Mrożone różyczki kalafiora mogą przetrwać do 12 miesięcy w ujemnych temperaturach.

Bardziej szczegółowa instrukcja zamrażania kalafiora znajduje się w tym artykule.