Jak Przechowywać Kapustę Kiszoną? (Kompletny Poradnik)

Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat przechowywania kapusty kiszonej?

Przeczytaj ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Kapustę kiszoną najlepiej przechowywać w lodówce, ponieważ niska temperatura zwolni proces fermentacji. Można ją też przechowywać w piwnicy bądź zamrozić.

Poznajmy wszystkie fakty.

W jaki sposób najlepiej przechowywać kapustę kiszoną?

Najlepszym sposobem przechowywania kiszonej kapusty jest przechowywanie w lodówce, co zapewni jej świeżość na kilka miesięcy. Kapusta kiszona będzie dobra do spożycia nawet do 18 miesięcy, jeśli zostanie zamrożona.

Jak przechowywać kapustę kiszoną ze sklepu?

W przypadku kapusty kiszonej kupionej w sklepie najlepiej postępować zgodnie z instrukcją przechowywania i datą ważności. Często zaleca się przechowywanie takiej kapusty kiszonej w lodówce.

Kupna kapusta kiszona może też być przechowywana w temperaturze pokojowej przez kilka miesięcy przed otwarciem, ale po otwarciu powinna być przechowywana w lodówce i spożyta w ciągu tygodnia.

Aby uzyskać dłuższy okres przydatności do spożycia po otwarciu, kapustę kiszoną należy przenieść do hermetycznego pojemnika i przechowywać w lodówce.

Jak przechowywać domową kapustę kiszoną?

Domową kapustę kiszoną również najlepiej przechowywać w lodówce i powinna zachować przydatność do spożycia przez co najmniej miesiąc, jeśli nie jest chłodzona podczas fermentacji i co najmniej kilka miesięcy, gdy jest przechowywana w lodówce.

Należy przechowywać kiszoną kapustę szczelnie, aby zapobiec ekspozycji na tlen.

Jakie są wszystkie metody przechowywania kapusty kiszonej?

Lodówka

Jak już wspomniałem, można zachować najlepszy smak kapusty kiszonej poprzez przeniesienie jej do lodówki, dzięki czemu kapusta będzie dobra przez co najmniej 6 miesięcy.

Należy pamiętać, by szczelnie zamknąć kapustę po każdym użyciu i zapakować w słoiki o odpowiedniej wielkości, które nie pozostawiają zbyt dużej przestrzeni. Jeśli kiszona kapusta nie jest odpowiednio przechowywana w lodówce, może szybciej wyschnąć i utlenić się.

Kapustę kiszoną trzymaj z tyłu lodówki lub na dolnej półce, ponieważ te obszary są zwykle najchłodniejsze. Temperatura lodówki powinna wynosić około 4 stopnie.

Kiszona kapusta będzie nadal fermentować bardzo powoli, nawet gdy jest przechowywana w lodówce, więc jej smak będzie powoli zmieniał się wraz z upływem czasu.

Dużo więcej informacji na temat trzymania kapusty kiszonej w lodówce znajduje się w tym wpisie.

Temperatura pokojowa

Najprostszym sposobem przechowywania kiszonej kapusty jest trzymanie jej na przykład na blacie kuchennym, ale tylko, gdy fermentuje, ponieważ im dłużej kapusta fermentuje, tym bardziej zmieni się jej smak i konsystencja.

Temperatury pokojowe przyspieszają proces fermentacji i zwiększają prawdopodobieństwo psucia się kapusty.

Reasumując, kapusta kiszona w temperaturze pokojowej może się nadawać tylko do krótkotrwałego przechowywania.

Zamrażanie

Zamrażanie to dobry sposób na zachowanie kiszonej kapusty nawet do 2 lat.

Kapustę kiszoną należy przechowywać w zamrażarce w hermetycznym pojemniku lub torbie, aby zapobiec utlenianiu i wysychaniu produktu.

Należy pamiętać o pozostawieniu wolnej przestrzeni w torbie, ponieważ kapusta w miarę zamarzania będzie się rozszerzać.

Kapusta w zamrażarce zatrzyma proces fermentacji. Podczas zamarzania część bakterii probiotycznych może zostać utracona, ale zamrażanie nie niszczy wszystkich pożytecznych bakterii występujących w kapuście kiszonej.

Kiszona kapusta po rozmrożeniu nie zmieni zbytnio smaku, o ile jest odpowiednio przechowywana.

Szczegółową instrukcję na temat zamrażania kapusty znajdziesz w tym artykule.

Przechowywanie w piwnicy

Przechowywanie kiszonej kapusty w piwnicy, gdzie temperatura jest niska, jest dość popularne, zwłaszcza, gdy mamy dużo kapusty.

Ponieważ główki kapusty są w większości nienaruszone, a temperatury w piwnicach są niższe, proces fermentacji jest nieco wolniejszy.

Jedyną różnicą pomiędzy przechowywaniem kapusty w kuchni a w piwnicy jest to, że temperatura w piwnicy jest niższa i proces fermentacji również jest wolniejszy.

Inne sposoby przechowywania

Kapustę kiszoną można również zakonserwować poprzez włożenie do puszki. Dzięki temu będzie zdatna do spożycia przez około 18 miesięcy. Wadą tego sposobu jest to, że niszczą się wówczas bakterie kwasu mlekowego.

Kapustę kiszoną można też ususzyć. W tym celu wystarczy włożyć ją do piekarnika w niskiej temperaturze, co usunie wilgoć i pozwoli spokojnie przechowywać kapustę kiszoną przez długi czas.

W jakich naczyniach przechowywać kapustę kiszoną?

Kiszoną kapustę można przechowywać w wytrzymałych plastikowych pojemnikach. Mogą być to pojemniki hermetyczne lub torebki na żywność.

Dobrze też korzystać ze szklanych pojemników, ponieważ szkło jest materiałem obojętnym i nie wypłukuje żadnych szkodliwych chemikaliów i tworzyw sztucznych do kiszonej kapusty.

Nie warto używać metalowych pojemników, ponieważ z czasem mogą rdzewieć.