Jak Przechowywać Koperek? (4 Sposoby)

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo przechowywać koperek?

Przeczytaj ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Koperek najlepiej przechowywać w lodówce pod przykryciem, gdzie najlepiej zachowa smak. Można też trzymać go w wodzie w postaci bukietu, przechować na dłużej w zamrażarce, lub ususzyć.

Poznajmy więcej szczegółów.

Jak przechowywać koperek?

Istnieją 4 główne sposoby przechowywania koperku. Wybierz tę, która odpowiada Twoim preferencjom.

1. Przechowywanie w wodzie

Jeśli masz świeży koperek, którego chcesz wkrótce użyć i zachować świeżość w jak największym stopniu, zwiąż go i umieść w szklance/słoiku z wodą w postaci bukietu. Pamiętaj o zmianie wody za każdym razem, gdy używasz koperku.

Taki koperek wytrzyma około tygodnia, choć może więdnąć już po kilku dniach.

2. Przechowywanie w lodówce

Zanim włożysz koperek do lodówki, nie myj go. Zrób to dopiero przed użyciem, aby nie powodować nadmiernej wilgoci. Jeśli koperek jest bardzo brudny, możesz go oczywiście opłukać, ale pamiętaj, by włożyć go do lodówki, gdy jest dobrze osuszony.

Przechowywanie kopru w lodówce pomaga zachować jego świeżość na dłużej i znacznie lepiej zachowuje smak. Jeśli włożysz koperek luzem, po kilku dniach może stać się nieco wiotki, dlatego warto trzymać go przykrytym reklamówką.

3. Przechowywanie w zamrażarce

Zamrażanie koperku może pomóc zachować smak i składniki odżywcze przez znacznie dłuższy czas.

Możesz zamrozić koperek w całości. Aby to zrobić, oczyść go, rozłóż na blasze do pieczenia i zamroź na 30 minut, dzięki czemu koperek będzie chrupki po rozmrożeniu. Po 30 minutach przenieś koperek do torebek do zamrażania i włóż do zamrażarki.

Możesz też zamrozić posiekany koperek. W tym celu posiekaj go i włóż do tacek na lód. Do tacek wlej wodę i zamroź. Gdy się zamrożą, przenieś kostki do torebek do zamrażania i wrzucaj kostki bezpośrednio do zupy.

Koperek w zamrażarce przetrwa przynajmniej rok.

Przeczytaj również: Czy Mrożenie Żywności Niszczy Witaminy? (Ważne Informacje)

4. Suszenie koperku

Suszenie koperku to prosta metoda, która pozwala na przechowywanie tego zioła nawet przez 3 lata.

Do suszenia kopru nie potrzebujesz suszarki. Możesz wysuszyć go za pomocą piekarnika, ustawiając go na najniższą temperaturę, w kuchence mikrofalowej w seriach po 30 sekund, lub wieszając go do góry nogami na kilka tygodni.

Suszone liście kopru można przechowywać w szczelnym pojemniku lub szklanym słoju. Suszony koperek ma bardziej skoncentrowany smak niż świeży, ale traci nieco swojego smaku i aromatu.