Jak Prawidłowo Przechowywać Mąkę? (Ważne Informacje)

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób przechowywać mąkę?

Przeczytaj ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Aby mąka nie zepsuła się przez długi czas, należy przechowywać ją w chłodnym i ciemnym miejscu, ograniczając powietrze, ponieważ tlen i ciepło to główne czynniki wpływające na długość przydatności do spożycia produktu.

Poznajmy więcej szczegółów.

Jak przechowywać mąkę?

Oto najważniejsze wytyczne dotyczące przechowywania mąki.

Przechowuj w chłodnym miejscu

Zapobieganie psuciu się mąki oznacza utrzymywanie naturalnych olejów w produkcie w chłodzie.

Jeśli masz miejsce w zamrażarce, może to być najlepsze miejsce do przechowywania mąki, ponieważ zapobiegnie to jełczeniu, a już 4 dni w zamrażarce zabiją również wszelkie możliwe szkodniki. Jeśli masz większy zapas mąki lub dużą zamrażarkę, to rozważ ten pomysł.

Lodówka to również dobre miejsce. Możesz także pomyśleć o trzymaniu mąki w piwnicy, czy garażu.

Mąkę możesz zostawić w oryginalnym opakowaniu, ale w przypadku dłuższego przechowywania najlepiej przenieść ją do hermetycznego pojemnika, który ochroni przed zapachami i płynami ze ścianek zamrażarki.

Przechowuj w ciemnym miejscu

Światło jest wrogiem, ponieważ generuje ciepło i sprzyja utlenianiu. To dlatego zamrażarka lub lodówka to wciąż idealne miejsca. Jeśli chcesz przechować mąkę na dłużej, możesz też włożyć ją do torby termicznej lub papierowej, które ochronią mąkę przed światłem.

Przechowuj hermetycznie

Mąka psuje się od nadmiaru tlenu, dlatego należy ją starannie zabezpieczyć przed powietrzem. Papierowe opakowania, w których znajduje się mąka, są dobre, ale po otworzeniu lepiej przesypać ją na przykład do plastikowej torby z zamkiem błyskawicznym i usunąć jak najwięcej powietrza.

Jak długo mąka jest zdatna do użycia?

Mąka przechowywana w temperaturze pokojowej powinna zostać wyrzucona po 3 miesiącach. Jeśli jest przechowywana w chłodniejszej temperaturze, może wytrzymać 6 miesięcy. W lodówce mąka wytrzyma rok, a w zamrażarce 2 lata.

Mąki pełnoziarniste zawierają więcej naturalnych olejów, które mogą się psuć, więc wyrzuć je po miesiącu przechowywania w normalnej temperaturze pokojowej, 3 miesiącach w chłodniejszej temperaturze domowej, 6 miesiącach w lodówce lub roku w zamrażarce.

Aby rozpoznać czy mąka jest zepsuta, warto ją powąchać. Nieprzyjemny zapach jest mocnym sygnałem do wyrzucenia mąki. Ponadto szkodniki w mące również będą znakiem, że jest nieświeża.

Podsumowanie

Po zakupie mąki najlepiej od razu włożyć ją do zamrażarki na 4 dni, by zabić szkodniki. Po tym czasie przenieś mąkę, której użyjesz w ciągu 2 tygodni do pojemników kuchennych i przechowuj je w suchym i chłodnym miejscu, a resztę przechowuj w zamrażarce. 

Najlepiej nie kupuj więcej mąki, niż zużyjesz w ciągu 2 miesięcy.