Jak Przechowywać Mango? Czy Można Je Zamrażać?

Wielu z nas zastanawia się, w jaki sposób przechowywać mango.

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Jak przechowywać mango?

Sposób przechowywania mango zależy od tego, czy są dojrzałe. Niedojrzałe mango najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej. Dojrzałe mango powinny być przechowywane w lodówce do 5 dni.

W temperaturze pokojowej owoce będą nadal dojrzewać, stając się słodsze i bardziej miękkie w ciągu kilku dni. Aby przyspieszyć proces dojrzewania, możesz umieścić mango w papierowej torbie w temperaturze pokojowej. 

Mango różni się kolorem w zależności od gatunku, gdy jest dojrzałe, dlatego ocenę dojrzałości należy przeprowadzić dotykiem. Gdy mango lekko zmiękczeje w dotyku, jest gotowe do spożycia.

Jeśli mango jest dojrzałe, możesz je zjeść bez żadnych dodatków, ale smakuje też dobrze z płatkami owsianymi, czy jako dodatek do ciast.

Czy mango można przechowywać w lodówce?

Mango można całkowicie przechowywać w lodówce, zwłaszcza gdy masz dojrzałe mango i nie jesteś jeszcze gotowy do zjedzenia go. Niska temperatura spowolni proces dojrzewania i będziesz miał więcej czasu, aby cieszyć się owocem. 

Takie mango zachowa świeżość w lodówce przez około 5 dni.

Jak przechowywać pokrojone w kostkę mango?

Jeśli pokroiłeś miąższ mango, ale nie chcesz jeszcze zjadać owocu, to powinieneś przechowywać mango w hermetycznym pojemniku do przechowywania żywności w lodówce przez około tydzień. 

Przed zjedzeniem powąchaj owoc, by mieć pewność, że się nie zepsuł. Jeśli ma kwaśny zapach, wyrzuć go.

Czy można zamrozić mango?

Możesz też całkowicie zamrozić mango. Jest to owoc, który wyjątkowo dobrze zamarza. 

Aby prawidłowo zamrozić mango, poczekaj, aż dojrzeje, a następnie wykonaj poniższe czynności:

  1. Dojrzałe mango obierz i pokrój w plasterki lub kostkę.
  2. Ułóż kawałki mango na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, tak, by się nie stykały.
  3. Umieść blachę do pieczenia w zamrażarce na co najmniej dwie godziny, maksymalnie na całą noc.
  4. Po zamrożeniu kawałków owoców przenieś je do torby nadającej się do zamrażania i wyciśnij z niej jak najwięcej powietrza. Szczelnie zamknij torebkę i oznacz ją datą.

Zamrożone tą metodą mango zachowa świeżość nawet do sześciu miesięcy. 

Aby rozmrozić zamrożone mango, po prostu włóż je na noc do lodówki lub umieść torebki z zamrożonymi kawałkami mango w garnku z zimną wodą. Owoce powinny całkowicie rozmrozić się po około 3 godzinach.

Mango, które zostało zamrożone i rozmrożone, jest często nieco bardziej papkowate niż świeże mango, ale nadal ma bardzo podobny smak do świeżych owoców i ​​świetnie nadaje się do koktajli lub wypieków.