Jak Poprawnie Przechowywać Marchew? (Kompletny Poradnik)

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób poprawnie przechowuje się marchew?

Przeczytaj ten poradnik.

Jak długo można przechowywać marchew?

Żywotność marchwi zależy od tego, jak jest przechowywana i w jakiej jest formie. Prawidłowo przechowywana surowa, nieobrana marchewka wytrzyma w lodówce około 2 miesiące, a marchew obrana lub pokrojona w plastry maksymalnie 3 tygodnie. 

Z kolei ugotowana marchew będzie dobra 3-5 dni, gdy jest prawidłowo przechowywana w lodówce.

Aby jednak jeszcze bardziej przedłużyć okres przydatności do spożycia marchwi, możemy ją zamrozić, dzięki czemu będzie dobra nawet przez cały rok.

Jak przechowywać marchew?

Oto najlepsze sposoby jak przechować zarówno całą, nieobraną marchew, jak i już obraną.

Jak przechowywać nieobraną marchew?

Cała, nieobrana marchew jest mniej podatna na utratę wilgoci niż obrana. Aby ją przechować, nie należy jej myć, ponieważ nadmiar wody przyspieszy jej psucie się.

Przed przechowaniem warto uciąć liście marchwi, ponieważ wysysają one wilgoć z korzeni i powodują szybsze więdnięcie warzywa.

Zawiń marchewki, które chcesz przechować w ręcznik papierowy i umieść je w szczelnym pojemniku. Przechowuj marchew w najchłodniejszej części lodówki i z dala od owoców wytwarzających gaz etylenowy, takich jak jabłka, aby zapobiec psuciu się.

Dzięki takiemu przechowywaniu marchew może wytrzymać w lodówce nawet 2 miesiące.

Jak przechowywać obraną marchew?

Obrana marchew jest bardziej narażona na wysychanie po usunięciu zewnętrznej warstwy ochronnej. Podczas przechowywania musisz zapewnić jej wilgoć, aby zapobiec pękaniu i wysychaniu. 

Aby przechowywać obraną marchew, umyj ją pod zimną wodą. Następnie wlej zimną wodę do miski i umieść tam marchewki, które powinny być całkowicie pokryte wodą.

Aby zahamować rozwój bakterii, wymieniaj wodę raz na 5 dni. Dzięki temu marchew wytrzyma 3 tygodnie. Przed spożyciem opłucz marchew.

Jak przechowywać marchew dłużej niż rok?

Jeśli masz nadmiar marchwi i nie chcesz, żeby się zmarnowała, najlepszym rozwiązaniem może być jej zamrożenie. 

Aby zamrozić marchew, należy ją obrać, pokroić, zblanszować, osuszyć, zamrozić wstępnie, a potem przełożyć do torebek do zamrażania.

Szczegółową instrukcję jak zamrażać marchew znajdziesz w tym poradniku. Dzięki temu marchew będzie mogła być przechowywana przez ponad rok.