Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób poprawnie przechowywać miód, przeczytaj ten artykuł.
Krótkie streszczenie artykułu:
Miód należy przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku w temperaturze pokojowej, z dala od światła słonecznego oraz wilgoci.
Poznajmy więcej ważnych informacji.
Jak długi jest okres przydatności do spożycia miodu?
Miód, jeśli jest właściwie przechowywany, ma długi okres przydatności do spożycia, dzięki wysokiemu stężeniu cukrów.
Producenci miodu umieszczają co prawda na etykiecie datę przydatności do spożycia wynoszącą około 2 lat, ale miód może być dobry przez dziesięciolecia, a nawet stulecia
Okres przydatności do spożycia miodu zależy od tego, jak jest produkowany i przechowywany. Z czasem w miodzie mogą wystąpić naturalne zmiany chemiczne, takie jak ciemnienie czy krystalizacja. Miód może również stracić część swojego smaku i aromatu, ale nie zepsuje się w dosłownym sensie.
Przeczytaj również: Czy Miód Może Się Zepsuć Lub Przeterminować? (Ważne Fakty)
Jak przechowywać miód?
Miód przechowuj w chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, w szczelnie zamkniętym słoiku.
Nie rekomenduje się przechowywania miodu w lodówce, ponieważ niska temperatura spowoduje zestalenie miodu.
Na pewno nie wystawiaj miodu na działanie ciepła i wilgoci do wnętrza słoika.
Idealna jest normalna temperatura pokojowa. Jeśli Twój dom ma tendencję do nagrzewania się, znajdź najchłodniejsze miejsce w spiżarni na miód. Pamiętaj też, aby trzymać go z dala od kuchenki, urządzeń wytwarzających ciepło i światła słonecznego.
Aby uniknąć zawilgocenia miodu, upewnij się, że słoik jest szczelnie zamknięty i używaj suchej łyżki za każdym razem, gdy nabierasz miód. Nawet niewielka ilość wody może sprzyjać fermentacji.
Co zrobić, gdy miód stanie się mętny podczas przechowywania?
Gdy miód staję się mętny podczas przechowywania, to jest to proces krystalizacji. Proces ten jest nieszkodliwy ani nie wpływ na jakość miodu.
Miód o wysokiej zawartości pyłków będzie krystalizował się szybciej niż miody komercyjne. Niskie temperatury również powodują powstawanie kryształów.
Jeśli miód skrystalizuje się, możesz go łatwo ponownie upłynnić. Po prostu umieść słoik w garnku z gorącą wodą i mieszaj, delikatnie go podgrzewając. Pamiętaj, że nadmierne ciepło może zmienić smak i kolor, jeśli cukry zaczną się karmelizować.