Jak Przechowywać Obrane Ziemniaki (Aby Nie Zbrązowiały)

Chcesz dowiedzieć się, jaki jest najlepszy sposób przechowywania obranych ziemniaków?

Przeczytaj ten wpis, by się o tym przekonać.

Krótkie streszczenie artykułu:

Obrane ziemniaki można zachować jedynie na 24 godziny. Aby to zrobić, do miski z wodą i ziemniakami należy wlać kilka kropel soku z cytryny lub octu, który spowolni brązowienie.

Poznajmy wszystkie szczegóły.

Jak długo można przechowywać obrane ziemniaki?

Obrane ziemniaki mają stosunkowo krótki czas przechowywania i można je zachować jedynie na około 24 godziny. Po tym czasie zwykle zbrązowieją (ale jest inny sposób, by się przed tym uchronić, o którym będzie na końcu artykułu).

Obrane ziemniaki brązowieją, ponieważ jest to wynik utleniania. Utlenianie to reakcja chemiczna między skrobią i cukrami w ziemniaku a powietrzem, która nie wpływa na jadalność ziemniaka, ale zmienia jego kolor.

Warto więc obierać ziemniaki dopiero wtedy, gdy zamierzamy je szybko ugotować. Jeśli z jakiegoś powodu chcemy przechować je do następnego dnia, oto jak to zrobić poprawnie.

Jak przechowywać obrane ziemniaki?

  1. Wybierz miskę wystarczająco dużą, aby pomieścić wszystkie obrane ziemniaki. Następnie wlej wodę mniej więcej do połowy.
  2. Dodaj do wody kilka kropli soku z cytryny lub octu i mieszaj, aż całkowicie się rozprowadzi. Kwas spowalnia brązowienie enzymatyczne.
  3. Umieść ziemniaki w wodzie i zanurz wszystkie. Gdy zostaną zanurzone, będą poza zasięgiem tlenu w otaczającym środowisku, co zapobiegnie ich zepsuciu. 
  4. Przykryj miskę folią aluminiową lub folią spożywczą szczelnie, by zawartość była chroniona przed powietrzem.
  5. Jeśli zamierzasz wykorzystać ziemniaki tego samego dnia, możesz zostawić je na blacie w kuchni. Jeśli jednak zamierzasz zostawić je na kolejny dzień, włóż je do lodówki.

Czy obrane ziemniaki można zamrozić?

Jeśli chcesz spożyć ziemniaki, które obrałeś dopiero za kilka lub kilkanaście dni, możesz je zamrozić.

Musisz jedynie pokroić je w kostkę, zblanszować, zamrozić wstępnie i umieścić w torebkach do zamrażania, dzięki czemu będą mogły zostać przechowywane w zamrażarce.

Dużo bardziej szczegółowa instrukcja jak to zrobić znajduje się w tym artykule.