Jak Przechowywać Parmezan, By Starczył Na Dłużej?

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób przechowywać poprawnie parmezan?

Przeczytaj ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Jak długo parmezan jest zdatny do spożycia?

Parmezan jest twardym serem, więc będzie zdatny do spożycia dłużej niż sery miękkie ze względu na brak wilgoci. 

Cały, nieotwarty kawałek parmezanu może być przechowywany w lodówce 7-9 miesięcy, a cały otwarty parmezan maksymalnie 2 miesiące.

Starty parmezan wytrzyma w lodówce około tygodnia. Kiedy parmezan się psuje, to żółknie i pojawia się na nim pleśń.

Aby maksymalnie przedłużyć okres przydatności do spożycia parmezanu, przechowuj go zgodnie z poniższymi zaleceniami.

Jak przechowywać parmezan?

Aby przedłużyć okres przydatności parmezanu do spożycia, musisz najpierw zawinąć ser, by chronić go przed wilgocią. Najlepiej owinąć kawałek sera pergaminem lub folią spożywczą, a później owinąć jeszcze folią aluminiową.

Następnie opcjonalnie możesz umieścić ser w hermetycznym pojemniku z zamknięciem, aby nie wchłaniał zapachów z lodówki, choć folia powinna być odpowiednią ochroną.

Parmezan należy umieścić w szufladzie na warzywa w lodówce. Jeśli ser nie został jeszcze użyty, może być przechowywany w lodówce nawet 9 miesięcy, a jeśli został już otwarty i miał kontakt z powietrzem, powinien wytrzymać 2-3 miesiące.

Jeśli planujesz jeszcze dłuższe przechowywanie parmezanu, możesz go zamrozić. W tym celu wystarczy włożyć rozdrobniony ser do hermetycznego pojemnika lub torebki do zamrażania.

Rozdrobniony parmezan będzie dobry do użycia przez pół roku. Możesz też zamrozić cały ser, choć nie jest to zalecane, ponieważ jego konsystencja po rozmrożeniu bardzo ucierpi.