Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób poprawnie przechować pigwę?
Przeczytaj ten artykuł.
Krótkie streszczenie artykułu:
Pigwę można przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, bez dostępu do światła słonecznego, w lodówce, lub długoterminowo w zamrażarce.
Poznajmy wszystkie szczegóły.
Jak powinny wyglądać odpowiednie do przechowywania owoce pigwy?
Owoce pigwy, które będziesz przechowywał, muszą być odpowiednio dojrzałe. Muszą więc mieć bogaty, cytrynowożółty kolor.
Nie mogą mieć niedoskonałości, takich jak wgniecenia, plamy, zadrapania, czy pleśń. Tego typu owoce bardzo szybko zgniją. Należy je wyrzucić lub ewentualnie obrać, usunąć uszkodzone obszary i zamrozić.
Jak przechowywać pigwę?
Istnieją 3 główne sposoby przechowywania pigwy.
Sposób 1: Przechowywanie w piwnicy
Najprostszym sposobem przechowywania pigwy jest przechowywanie jej w suchym i ciemnym miejscy.
Owoce pigwy można włożyć do skrzynek wyłożonych gazetami, jednak należy ułożyć je tylko w jednej warstwie, aby owoce miały zapewnioną cyrkulację powietrza i nie zarażały się nawzajem zgnilizną.
Lepszym sposobem może być trzymanie pigwy w wytłaczankach do jajek. W tym celu umieść owoce pigwy w wytłaczankach tak jak jajka oraz ułóż wytłaczanki w stos, by zaoszczędzić miejsce. Możesz zrobić stos z 4 warstw.
Dzięki temu pigwa ma dobrą cyrkulację powietrza i nie uszkodzi się, jeśli ułożysz ją tak, że owoce nie dotykają się nawzajem.
Pigwę należy przechowywać w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu, takim jak piwnica, czy garaż. Wysoka wilgotność jest w porządku, ponieważ zapobiega wysychaniu owoców.
Przestrzeń musi mieć jednak dobrą wentylację, musi być pozbawiona pleśni, oraz powinna być w niej stała i chłodna temperatura, najlepiej poniżej 15 stopni.
Dzięki temu pigwa przetrwa przynajmniej 3 miesiące.
Sposób 2: Przechowywanie w lodówce
Jeśli nie masz odpowiedniego, chłodnego, ciemnego miejsca do przechowywania pigwy, możesz przechowywać ją w lodówce w szufladzie na świeże warzywa i owoce. Idealny zakres temperatur wynosi 3-5°C.
Aby poprawnie przechowywać pigwę w lodówce, wybierz świeże owoce i oczyść je z zabrudzeń, ale nie myj ich pod wodą.
Następnie zawiń każdy owoc w papier kuchenny i umieść w szufladzie na warzywa i owoce.
Dzięki temu pigwa pozostanie świeża przez minimum 2 miesiące.
Sposób 3: Zamrażanie
Jeśli chcesz przechowywać pigwę dłużej, możesz ją zamrozić.
W tym celu oczyść, umyj i osusz owoce. Następnie musisz zdecydować, czy chcesz zamrozić całe owoce, czy pokrojone.
Jeśli chcesz zamrozić całą pigwę, to nie musisz nic robić, a jeśli chcesz zamrozić pokrojoną pigwę, to należy ją obrać, usunąć nasiona i pokroić całe kawałki.
Następnie w przypadku całej pigwy, włóż owoce do torebek do zamrażania lub pojemników hermetycznych i gotowe.
Jeśli zamrażasz pokrojone kawałki pigwy, to wyłóż je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia tak, by kawałki się nie stykały i zamrażaj przez kilka godzin, a dopiero po wyjęciu z zamrażarki przesyp kawałki do pojemnika hermetycznego lub torebki do zamrażania.
Pigwa powinna przetrwać w zamrażarce w ten sposób nawet do 12 miesięcy.
Kiedy będziesz gotowy do jej użycia, wyjmij pojemnik lub torebkę z zamrażarki i połóż ją na talerzu na blacie kuchennym, aż się rozmrozi.
Aby przyspieszyć rozmrażanie, możesz ją rozmrozić na ustawieniu rozmrażania w kuchence mikrofalowej, lecz może to zmiękczyć konsystencję owoców.
Jeśli się nie spieszysz, możesz zostawić pigwę w lodówce na noc