Chcesz dowiedzieć się, jaki jest prawidłowy sposób przechowywania pomidorów?
Przeczytaj ten szybki artykuł.
Krótkie streszczenie artykułu:
Pomidory, gdy są niedojrzałe najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej. Gdy dojrzeją, można je przenieść do lodówki na 2 tygodnie, lub zamrozić na dłuższy czas.
Poznajmy wszystkie szczegóły.
Jak przechowywać pomidory?
Jeśli pomidory są jeszcze niedojrzałe, najlepiej przechowywać je na blacie w kuchni przez kilka dni, aż dojrzeją. Gdy dojrzeją, możesz je zjeść lub włożyć do lodówki, by były świeże na dłużej.
Dojrzały pomidor może pozostać świeży w lodówce przez około 2 tygodnie. Chłodzenie przerywa bowiem proces dojrzewania, dlatego warto wkładać do lodówki tylko dojrzałe pomidory.
Jeśli włożysz niedojrzałe pomidory do lodówki, to po prostu nie dojrzeją.
W lodówce warto trzymać też przejrzałe pomidory, aby spowolnić ich psucie się.
Wbrew obiegowej opinii, warto trzymać pomidory w lodówce pod pewnymi warunkami, ale należy pamiętać, by przed zjedzeniem warzywa te osiągnęły temperaturę pokojową, gdyż wtedy smakują najlepiej.
Jak przechowywać pokrojone pomidory?
Pokrojone pomidory są bardziej podatne na utratę jakości, ponieważ skórka nie chroni ich miąższu. Aby je jednak przechować na dłużej, to jeśli są na talerzu, zawiń cały talerz luźno, ale szczelnie plastikową folią. Przechowywane w ten sposób pokrojone pomidory wytrzymają kilka dni.
Możesz też umieścić je w hermetycznym pojemniku do przechowywania żywności lub dobrze zamkniętej plastikowej torbie i trzymać w lodówce przez około 3 dni.
Czy można zamrozić pomidory?
Jeśli masz dużo dojrzałych pomidorów i nie zużyjesz ich wszystkich, wypłucz je, pozwól im wyschnąć, usuń łodygi i zamroź je w pojemniku lub torbie odpornej na zamrażanie.
Więcej na temat zamrażania pomidorów, między innymi jak długo można je zamrażać, znajdziesz w tym artykule.
Gdy będziesz gotowy je zjeść, włóż zamrożone pomidory do miski z letnią wodą. Po kilku minutach w wodzie będziesz mógł łatwo zdjąć skórki. Mrożonych pomidorów najlepiej używać w daniach, a nie na surowo, gdyż ich konsystencja może się zmienić.