Jak Prawidłowo Przechowywać Suszone Grzyby?

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób możesz przechowywać suszone grzyby?

Przeczytaj ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Suszone grzyby najlepiej przechowywać w słoiku lub torbie z zamkiem błyskawicznym. Najlepsze miejsca do przechowywania grzybów to spiżarnia, szafka kuchenna, lub lodówka.

Poznajmy więcej istotnych faktów.

Jak przechowywać suszone grzyby w lodówce lub zamrażarce?

Aby przechowywać suszone grzyby w bezpieczny sposób, musimy najpierw wybrać dla nich odpowiedni pojemnik. Z reguły najlepszą opcją będzie torba do zamrażania albo szklany słoik.

Jeśli chodzi o torbę, musi ona mieć zamykanie, z kolei słoik musi mieć również szczelną i dobrze dopasowaną pokrywę, a przede wszystkim przed użyciem musi być suchy, by później nie rozwinęła się w nim pleśń.

Aby umieścić grzyby w słoiku, musisz pamiętać tylko o szczelnym zamknięciu, by powietrze nie dostawało się do środka. Jeśli się tak stanie, grzyby staną się gumowate.

Jeśli pakujesz suszone grzyby do torby, wsyp do niej grzyby i wyciśnij z niej jak najwięcej powietrza przed zamknięciem. Jeśli kupiłeś gotowe grzyby suszone, które są jeszcze nieotwarte, możesz włożyć do torby całe opakowanie.

Na słoiku lub torbie warto zapisać jej zawartość i datę mrożenia, by się nie pomylić.

Teraz umieść grzyby do lodówki lub zamrażarki. Jeśli wkładasz suszone grzyby w torbie do zamrażarki, pamiętaj, by nie umieszczać na torbie innych ciężkich przedmiotów, by grzyby się nie uszkodziły.

Jak przechowywać suszone grzyby w temperaturze pokojowej?

Aby przechowywać suszone grzyby w temperaturze pokojowej, postępuj podobnie jak w przypadku trzymania ich w lodówce lub zamrażarce.

Przede wszystkim wybierz właściwy pojemnik. Suchy słoik ze szczelnym zamknięciem lub torba z zamkiem będą do tego odpowiednie. Możesz również je podpisać i opatrzyć datą.

Jeśli chodzi o przechowywanie suszonych grzybów, należy pamiętać, by miejsce było chłodne, suche, oraz jak najciemniejsze, ponieważ światło źle wpływa na smak i aromat grzybów.

Warto więc umieścić słoik na przykład z tyłu szafki kuchennej, czy w spiżarni. Jeśli jednak w Twoim domu jest dość ciepło, rozważ umieszczenie grzybów w lodówce. Najlepsza temperatura dla suszonych grzybów to 18-22°C.

Nie umieszczaj grzybów w piwnicy, gdyż zwykle jest tam zbyt wilgotno.

Jak długo można przechowywać suszone grzyby?

Suszone grzyby w odpowiednich warunkach powinny wytrzymać do 3 lat, jednak zwykle należy zużyć je szybciej.

Suszone grzyby rzadko kiedy są przechowywane w stu procentach odpowiednio i najbezpieczniej jest je spożyć w ciągu roku.

Pamiętaj jednak, aby przed każdym użyciem sprawdzić, czy grzyby nie są spleśniałe lub zaatakowane przez mole spożywcze.