Jak Przechowywać Warzywa? (W Lodówce i Innych Miejscach)

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób przechowywać warzywa? Czy lodówka to jedyne miejsce, gdzie można je trzymać?

Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się wszystkiego na ten temat.

Krótkie streszczenie artykułu:

Większość warzyw należy przechowywać w lodówce w szufladzie na warzywa. Nie należy przechowywać owoców z warzywami i ustawić temperaturę 1-4 stopnie.

Poznajmy więcej szczegółów.

Jak przechowywać warzywa w lodówce?

Warzywa w lodówce najlepiej przechowywać w specjalnej szufladzie na warzywa i owoce. Niektóre lodówki umożliwiają nawet regulację wilgotności, zwykle poprzez otwieranie i zamykanie małych otworów wentylacyjnych w szufladach. 

Niska wilgotność jest najlepsza dla niektórych owoców, ale jeśli chodzi o warzywa, należy wybrać wysoką wilgotność i zamknąć otwory wentylacyjne. Idealna temperatura w lodówce dla warzyw powinna wynosić 1-4 stopnie.

Warto pamiętać o tym, by trzymać warzywa i owoce oddzielnie. Powodem jest to, że wiele owoców, wytwarza gaz zwany etylenem, który przyspiesza proces dojrzewania innych owoców i warzyw znajdujących się w pobliżu.

Jeśli masz dwie szuflady w lodówce, rozdziel owoce od warzyw. Najbardziej problematyczne owoce to jabłka, gruszki, brzoskwinie, kwi i śliwki.

Jakie warzywa najlepiej przechowywać w lodówce?

  • Szparagi (wytrzymają w lodówce do 3 dni)
  • Bakłażan, seler, papryka, groszek, cukinia, ogórek (wytrzymają w lodówce do tygodnia)
  • Kabaczek, cukinia, zielona fasola (wytrzymają do 5 dni)
  • Brokuły, brukselka (wytrzymają do 5 dni)
  • Kalafior (wytrzyma tydzień)
  • Marchew, rzepa, buraki, rzodkiewki (najlepiej przechowywać w plastikowej torbie, gdzie będą dobre 2 tygodnie)
  • Sałata, warzywa liściaste (przetrwają w lodówce do tygodnia)

Jakich warzyw nie przechowywać w lodówce?

Niektóre warzywa najdłużej zachowują świeżość w chłodnym miejscu o temperaturze pokojowej, z dala od wilgoci, ciepła i światła. Może być to szafka kuchenna lub spiżarnia.

Idealna temperatura w takim wypadku wynosi 10-15 stopni, a warzywa nie mają dostępu do zbyt dużej ilości światła. Dzięki temu warzywa te będą mogły być przechowywane w spiżarni, czy w szafce nawet kilka miesięcy.

Warzywa, które warto przechowywać nie w lodówce, a w temperaturze pokojowej to:

  • Cebula
  • Czosnek
  • Ziemniaki

Warzywem, które nie nadaje się do trzymania w lodówce oraz spiżarni jest pomidor. Najlepiej trzymać go na blacie kuchennym z dala od światła słonecznego. W niskich temperaturach konsystencja pomidora znacznie się pogarsza.