Jak Przechowywać Wino? (Kompletny Przewodnik)

Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat prawidłowego przechowywania wina?

Przeczytaj ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Wino należy przechowywać w temperaturze 7-18°C, uważać na wahania temperatury, unikać światła słonecznego i utrzymywać wilgoć na poziomie 50-80%.

Poznajmy więcej szczegółów.

Jakie warunki są idealne do przechowywania wina?

Wino jest dość wybredne w przechowywaniu. Oto co musisz wiedzieć na temat jego warunków przechowywania.

1. Niska temperatura

Wino nie lubi ciepła, zwłaszcza temperatur powyżej 21°C, które powodują szybsze starzenie się trunku, oraz pogarszają jego aromat i smak. Idealny zakres temperatur wynosi 7-18°C.

Temperatura może być nieco wyższa, ale wówczas wino nie wytrzyma więcej niż 3-4 lat.

Na pewno należy pamiętać o tym, by temperatura nie była zbyt niska i nie przechowywać wina na dłuższą metę w lodówce, ponieważ brak wilgoci może wysuszyć korki, przez co powietrze dostanie się do butelki.

Idealna temperatura dla wina to około 13°C.

2. Brak wahań temperatur

Prawidłowa temperatura jest ważna, ale jeszcze ważniejszy jest brak jej wahań. Należy unikać zbyt skrajnych temperatur, ponieważ pogorszy to smak wina, a kurczenie się płynu wewnątrz butelki może wypchnąć korek lub spowodować wyciek. 

Staraj się więc zachować równą temperaturę, a przynajmniej nie narażać butelki wina na regularne skrajne zimno lub ciepło.

3. Ciemność

Światło, zwłaszcza światło słoneczne, może stanowić potencjalny problem przy długotrwałym przechowywaniu. Promienie słoneczne UV mogą degradować i przedwcześnie postarzać wino. 

Światło z domowych żarówek prawdopodobnie nie uszkodzi samego wina, ale na dłuższą metę etykieta może wyblaknąć.

Nie pozwól więc, by wino mogło widzieć promienie słoneczne, ale nie popadaj w paranoję i nie trzymaj tego trunku z dala od każdego typu światła, ponieważ ciemne butelki skutecznie chronią wino przed pogorszeniem jakości.

Przeczytaj również: Czy Wino Ma Datę Ważności? Kiedy Go nie Pić?

4. Odpowiedni poziom wilgoci

Wina powinny być przechowywane w idealnym poziomie wilgotności wynoszącym 70%. Jednak dotyczy to profesjonalnego przechowywania wina przez dłużej niż 10 lat.

W przypadku przechowywania wina na kilka lat lub mniej dobrym poziomem wilgoci jest zakres 50-80%. Zbyt duża wilgoć będzie sprzyjała pleśni, a zbyt niska wysuszy korki.

5. Odpowiednia pozycja butelki

Jeśli przechowujesz wino na długie lata, trzymaj butelki w takiej pozycji, aby płyn nie dotykał korka.

Jeśli jednak planujesz spożyć wino w niedalekiej przyszłości, nie musisz się martwić o to, czy butelka leży, czy stoi.

6. Zapobiegaj poruszaniu się wina

Ciągłe ruszanie wina może je uszkodzić, przyspieszając reakcje chemiczne. Drobne ruchy nie powinny jednak zrobić niczego złego temu trunkowi.

Warto więc zapamiętać, że jeśli nie ma takiej potrzeby, lepiej nie ruszać wina.

Gdzie przechowywać wino?

Teoretycznie wino najlepiej trzymać w chłodnej, niezbyt wilgotnej piwnicy.

Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, dobrym sposobem jest umieszczenie butelki w mało otwieranej szafie lub innym zacienionym miejscu ze stałą temperaturą i stabilną wilgotnością.

Na pewno nie warto trzymać wina w kuchni, pralni, czy kotłowni, gdzie zmiany temperatur są na porządku dziennym i wino będzie regularnie dostawać promienie UV.