Jak Przechowywać Winogrona? (Aby Były Świeże Dłużej)

Zastanawiasz się jak przechowywać winogrona, by nie zepsuły się zbyt szybko?

Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak przechowywać winogrona?

Winogrona najlepiej przechowywać suche i nieumyte w lodówce, z odpowiednim przepływem powietrza, oraz z dala od śmierzącego jedzenia. W ten sposób nie dojrzewają one zbyt szybko i zachowują wysoką jakość.

Winogrona to owoce, które psują się stosunkowo szybko.

Winogrona wytrzymają w lodówce znacznie dłużej, niż wtedy, gdy są trzymane w temperaturze pokojowej obok innych owoców. Niska temperatura pomaga im dojrzewać nieco wolniej.

Najlepiej, gdy są trzymane w przewiewnej torbie w specjalnej szufladzie na warzywa.

Oczywiście nie musisz wkładać do lodówki wszystkich winogron. Jeśli zamierzasz zjeść kilka w ciągu dnia, możesz zostawić parę sztuk, np. w kuchni, ale pamiętaj, by spożyć je tego samego dnia.

Jak przechowywać winogrona w lodówce?

Aby trzymać winogrona w lodówce, dobrze jest użyć plastikowej torby i zrobić w niej kilka dziur. Możesz też użyć specjalnej otwieranej plastikowej torebki i pozostawić ją w połowie otwartą, by zapewnić przepływ powietrza.

Pamiętaj, by trzymać owoce z dala od potraw, które swoim zapachem mogą zmieniać smak winogron.

Warto, aby trzymać winogrona na łodydze, a nie luzem, ponieważ to również może promować ich szybsze psucie się.

Trzymając się tych wskazówek, można trzymać winogrona w lodowce nawet do 3 tygodni.

Winogrona można również zamrozić, jednak wpłynie to na ich smak i konsystencję i będą nadawały się raczej do koktajli i ciast, a nie do jedzenia. To, jak to zrobić możesz znaleźć w tym artykule.

Dlaczego nie należy myć winogron przed włożeniem ich do lodówki?

Pozostawienie winogron niemytych pomaga im dłużej zachować świeżość. Na umytych owocach może rozwinąć się bowiem wilgoć, co sprzyja powstawaniu pleśni.

Jeśli jednak nie chcesz umieszczać w lodówce brudnych winogron, możesz je umyć, ale musisz pamiętać o kilku rzeczach.

Przede wszystkim po umyciu pozwól winogronom dobrze wyschnąć, rozkładając je na papierowym ręczniku na co najmniej 25 minut. To zapobiegnie pleśni.

Potem umieść winogrona w torbie z dziurami lub uchylonym otworem. Aby upchnąć więcej owoców, możesz zerwać je z kiści, ale może to skrócić nieco ich żywotność.

Rada: Jeśli umieszczasz winogrona w lodówce, wybierz te o zielonych łodygach, które są najmniej dojrzałe. To sprawi, że nie będą one rozprzestrzeniać gnicia się na inne winogrona. Starsze winogrona zjedz tego samego dnia.

Jak sprawdzić, jak świeże są winogrona?

Winogrona mogą być szkodliwe, jeśli zostaną spożyte po upływie terminu ważności. Oto trzy sposoby na rozpoznanie, czy owoce te są zepsute.

1. Zapach: Winogrona nabiorą silnego zapachu kwaśnego octu, gdy zaczną gnić. Kiedy są jadalne, w ogóle nie mają zapachu.

2. Wygląd: Brązowe przebarwienia na winogronach to znak, że wkrótce staną się niejadalne. Natychmiast wyrzuć spleśniałe winogrona, które mogą powodować choroby w przypadku spożycia.

3. Jędrność: Świeże winogrona są jędrne w dotyku. Jeśli winogrona zaczną być miękkie i gąbczaste, są na dobrej drodze, by stać się niejadalne