Jak Przechowywać Ziemniaki? (Na Długie Miesiące)

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo przechowywać ziemniaki?

Przeczytaj ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Ziemniaki najlepiej przechowywać w ciemnym miejscu, gdzie temperatura utrzymuje się na poziomie 6-10 stopni, a poziom wilgotności wynosi 90-95%.

Przeczytajmy więcej szczegółów.

Jak przechowywać ziemniaki?

Przechowywanie ziemniaków w chłodnym, ciemnym miejscu znacznie spowalnia ich rozkład i chroni przed kiełkowaniem. Najlepsza temperatura dla ziemniaków to około 10 stopni i wilgotność na poziomie 90-95%.

Ważne jest również, aby nie przechowywać razem ziemniaków i cebuli, ponieważ warzywa te zawierają dużo wilgoci, co może prowadzić do szybszego psucia się. W połączeniu wytwarzają gaz etylenowy, który przyspiesza proces dojrzewania.

Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać przy przechowywaniu ziemniaków.

Trzymaj ziemniaki z dala od światła słonecznego

Nie przechowuj ziemniaków na otwartej przestrzeni, gdzie mają dostęp do światła słonecznego, ponieważ staną się zielone i ostatecznie zgniją. Dodatkowo zielone ziemniaki wytwarzają toksyczną substancję zwaną solaniną, która podrażnia układ pokarmowy.

Zapewnij przepływ powietrza

Ziemniaki uwalniają dwutlenek węgla i wodę w postaci pary, dlatego potrzebują miejsca na przepływ powietrza, by oddychać i by nie stworzyć zbyt wilgotnego środowiska. Dlatego dobrze trzymać je w skrzynkach, czy siatkowych torbach.

Nie przechowuj ziemniaków z innymi warzywami i owocami

Trzymanie ziemniaków razem z innymi owocami i warzywami przyspiesza ich kiełkowanie, ponieważ niektóre owoce czy warzywa uwalniają gaz etylowy. Pamiętaj, by nie przechowywać ziemniaków z jabłkami, bananami, cebulą i awokado.

Znajdź chłodne miejsce

Idealnie jest przechowywać ziemniaki w niskiej temperaturze, by nie kiełkowały. Jeśli nie masz chłodnej piwnicy, czy garażu, znajdź najzimniejsze możliwe miejsce w domu i tam przechowuj te warzywa.

Najlepsza temperatura dla ziemniaków to 6-10 stopni. Tak niska temperatura przedłuża ich przydatność do spożycia i zachowuje zawartość witaminy C.

Jak sprawdzić, czy ziemniaki się nie zepsuły?

Na zepsutych ziemniakach łatwo dostrzec pleśń oraz czarne i miękkie plamy. Należy też unikać ziemniaków, które są pomarszczone. Może nie są one trujące, ale ich smak i konsystencja nie będą najlepsze.

Jeśli ziemniaki są zielone, również należy ich unikać, ponieważ mają gorzki smak i mogą spowodować zatrucie pokarmowe.