Jak Rozpoznać, Czy Arbuz Jest Dojrzały? (5 Wskazówek)

Chcesz dowiedzieć się, jak rozpoznać dojrzałego arbuza?

Przeczytaj ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Oto cechy dojrzałego arbuza:

  1. Brązowa łodyga
  2. Żółta część skórki
  3. Gładka skórka
  4. Pusty dźwięk
  5. Duży ciężar

Jak rozpoznać, czy arbuz jest dojrzały?

1. Brązowa łodyga

Jeśli arbuz ma łodygę na końcu, będzie ona zielona lub brązowa. Brązowa jest oznaką tego, że arbuz jest dojrzały, a zielona świadczy o tym, że został stosunkowo niedawno zebrany i może być jeszcze niedojrzały.

2. Żółta część skórki

Kiedy arbuz jest dojrzały, na jego spodzie zobaczysz żółtą skórkę. Jest to część owocu, ​​która dotykała ziemi i nie była wystawiona na działanie promieni słonecznych podczas wzrostu. Jeśli nie możesz znaleźć żółtej plamki, arbuz mógł zostać zebrany zbyt wcześnie i nie dojrzał. 

Jeśli z kolei skórka nie jest żółta, ale biała, jest to również wskazówka, że ​​arbuz mógł zostać zebrany zbyt wcześnie. Powinieneś także szukać ciemnych kropek na arbuzie. To znak, że melon jest przepełniony cukrem i jest smaczny. 

Przeczytaj również: Ile Arbuz Może Być w Lodówce, Zanim Się Zepsuje? (Ważne Fakty)

3. Gładka skórka

Unikaj arbuzów z nacięciami i plamami. Jeśli skórka na wierzchu arbuza wygląda na nieco wyblakłą – jest to spowodowane ekspozycją na słońce i oznaką dojrzałości. 

Co więcej, arbuz, który jest grudkowaty lub nieregularny, może nie smakować dobrze, ponieważ owoc nie otrzymał równych ilości słońca i wody. 

Skóra powinna również wyglądać na matową, a nie błyszczącą. Błyszczące skórki to nowsze skórki, co oznacza, że ​​arbuz nie miał wystarczająco dużo czasu, aby dojrzeć. Arbuz o bardziej matowym wyglądzie spędził więcej czasu dojrzewając.

4. Pusty dźwięk

Aby sprawdzić dojrzałość arbuza, uderz lekko pięścią w jego spód. Jeśli dźwięk jest pusty, to arbuz jest dojrzały, a jeśli dźwięk jest tępy a skórka miękka, owoc nie jest w pełni rozwinięty.

5. Duża waga jak na swój rozmiar

Arbuz powinien sprawiać wrażenie ciężkiego, bez względu na jego rozmiar. Najlepiej wziąć do ręki 2 arbuzy podobnej wielkości i stwierdzić, który jest cięższy.

Czy arbuz dojrzewa po zebraniu?

Arbuzy nie dojrzewają po zerwaniu, dlatego należy wybrać dojrzały owoc, ponieważ po przyniesieniu go do domu jego stan się nie zmieni.

Kiedy najlepiej kupować arbuza?

Sezon na arbuzy trwa od maja do września. W tych miesiącach masz największą szansę kupić dojrzałego arbuza.