Jak Rozpoznać Dojrzały Granat? (Wszystkie Wskazówki)

Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, by kupić idealnie dojrzały granat?

Przeczytaj ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Dojrzały granat jest ciężki jak na swój rozmiar, ma płaski kształt na końcu łodygi, ma głęboki czerwony kolor, a jego skórka jest łatwa do zarysowania paznokciem.

Poznajmy więcej szczegółów.

Jak rozpoznać dojrzały granat?

1. Waga

Dojrzały granat powinien być stosunkowo ciężki jak na swój rozmiar. Najlepiej porównać kilka owoców tego samego rozmiaru i wybrać ten, który jest najcięższy, aby mieć pewność, że wybierasz dojrzały owoc.

2. Kształt

Dojrzały granat jest bardziej płaski na końcach łodygi i kwiatu, a boki mają bardziej kwadratowy wygląd. Innymi słowy, im bardziej okrągły granat, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że jest dojrzały.

3. Kolor

Niedojrzały granat będzie miał trochę zieleni, podczas gdy owoc dojrzały ma jednolity kolor od średniego do głębokiego czerwonego.

4. Skórka

W miarę dojrzewania granatu, jego skórka nabiera miękkiej, skórzastej jakości. Skórka dojrzałego granatu będzie łatwa do zarysowania paznokciem. W związku z tym drobne otarcia na powierzchni grantu są sygnałem jego dojrzałości.

5. Dźwięk

Niedojrzały granat będzie miał głęboki dźwięk po stuknięciu, a dojrzały powinien wydać tępy dźwięk.

Czy granaty dojrzewają w domu?

Granaty nie dojrzewają po zerwaniu, więc ważne jest staranne wybieranie owoców w sklepie. Jeśli kupisz niedojrzały owoc, postaw go na blacie z lekkim nasłonecznieniem przez kilka dni. Nasiona staną się wówczas nieco słodsze.

Jak wygląda przejrzały granat?

Przejrzałe granaty są sflaczałe, mają czarne plamki i są lżejsze. Są mocno przejrzałe, gdy mają miękkie plamy i są papkowate z brązowymi nasionami w środku.  Takie owoce mogą pachnieć zmywaczem do paznokci lub alkoholem, ponieważ fermentują.