Jak Sprawdzić, Czy Mango Jest Dojrzałe? (3 Oznaki)

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób sprawdzić dojrzałość mango?

Przeczytaj ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Aby sprawdzić dojrzałość mango, najlepiej sprawdzić jego twardość. Jeśli miąższ lekko ugina się pod palcem, mango jest dojrzałe, a jeśli jest twarde, owoc jest niedojrzały.

Poznajmy więcej istotnych szczegółów.

1. Wygląd

Dojrzałe mango ma okrągły kształt, w przeciwieństwie do niedojrzałego mango, które jest płaskie.

To dość duże uogólnienie, ponieważ każda odmiana mango jest nieco inna i niektóre mają owalne, podłużne, czy smukłe kształty, dlatego przy sprawdzaniu dojrzałości mango lepiej nie kierować się samym kształtem.

Najlepiej sprawdzić miąższ i skórkę w okolicach łodygi. Obok łodygi dojrzałe mango będzie pulchne w środku, a końcówka łodygi będzie lekko uniesiona, a nie płaska jak w przypadku niedojrzałego owocu.

Nie warto patrzeć na kolor, ponieważ jego intensywność zależy od tego, ile słońca mango otrzymało oraz od odmiany. Niektóre odmiany mango są żółte, inne zielone, a jeszcze inne pomarańczowe.

Warto sprawdzić, czy na mango widnieją plamki. Kilka plamek na mango wskazuje na jego dojrzałość, brak plamek na niedojrzałość, a wiele plamek na przejrzałość.

2. Zapach

Lepszym wskaźnikiem dojrzałości mango niż wygląd jest zapach.

Aby sprawdzić, czy owoc jest dojrzały, warto powąchać mango w okolicach łodygi. Powinieneś poczuć słodki zapach, który przypomina smak mango.

Przejrzałe mango pachnie alkoholem, ponieważ wysoka zawartość cukru w owocu sprawia, że mango fermentuje.

3. Dotyk

Najlepszym określeniem stopnia dojrzałości mango jest sprawdzenie twardości.

Kiedy delikatnie ściśniesz mango, miąższ powinien lekko się wciskać. Jeśli mango jest twarde, jest niedojrzałe, a jeśli wciska się zbyt łatwo, może być zbyt dojrzałe.

Dobrym, ale nie niezawodnym sposobem jest też szukanie zmarszczek. Dojrzałe mango może mieć zmarszczki, ale nie musi. Najlepiej, jeśli mango ma kilka zmarszczek, ponieważ więcej oznacza przejrzały owoc.

Jeśli nadal masz wątpliwości co do dojrzałości mango, możesz porównać mango z innym mango. Im mango cięższe jak na swój rozmiar, tym bardziej jest dojrzałe.

Co zrobić, by przyspieszyć dojrzewanie mango w domu?

Jeśli kupiłeś niedojrzałe mango, możesz przechowywać je w dany sposób, by przyspieszyć jego dojrzewanie.

W tym celu umieść mango w papierowej torbie, która zatrzyma wytwarzany przez owoc gaz etylowy i przyspieszy dojrzewanie. Dla lepszego efektu możesz też umieścić banany lub jabłka w torbie, które również emitują etylen.

Torbę z mango postaw w temperaturze pokojowej i sprawdzaj regularnie dojrzałość owocu. Powinno dojrzeć w ciągu 2-5 dni.

Gdy mango dojrzeje, możesz spowolnić jego psucie się, wkładając je do lodówki, gdzie wytrzyma około tygodnia.