Jak Suszyć Czosnek Po Wykopaniu? (3 Proste Metody)

Chcesz dowiedzieć się, jak suszyć czosnek po wykopaniu?

Przeczytaj ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Czosnek najlepiej suszyć w postaci obranej i posiekanej w piekarniku w najniższej temperaturze przez około 30 minut, aż do uzyskania kruchej konsystencji.

Poznajmy wszystkie szczegóły.

Po co suszy się czosnek?

Suszenie czosnku pozwala zachować go na dłużej, bo nawet na kilka lat. To przy założeniu, że jest przechowywany w hermetycznych pojemnikach w temperaturze pokojowej I znajduje się z dala od bezpośredniego światła słonecznego z dobrą cyrkulacją powietrza.

Dla porównania świeży czosnek jest dobry jedynie przez 6 miesięcy.

Zwykle suszenie czosnku polega na siekaniu ząbków i pieczeniu ich w piekarniku aż do kruchości. W rzeczywistości jest więcej sposobów suszenia, o których dowiemy się za chwilę.

Jak suszyć czosnek?

Metoda 1

Czosnek możesz wysuszyć, zawieszając go na sznurku na dworze, aż wyschnie. Metoda ta może być jednak nieco problematyczna, ponieważ czosnek musi znajdować się z dala od bezpośredniego światła słonecznego i w suchym miejscu przez kilka miesięcy.

Metoda 2

Lepszą metodą jest użycie piekarnika. W tym celu rozgrzej piekarnik do około 75 stopni lub mniej i rozdziel główkę na ząbki. Następnie obierz czosnek i posiekaj na mniejsze kawałki.

Rozłóż je na blasze do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia na jednej warstwie i piecz czosnek przez 30 minut. Czosnek jest gotowy, gdy kruszy się w dłoniach.

Metoda 3

Czosnek można też suszyć w suszarce. Aby to zrobić, obierz warzywo i rozłóż je na tacach suszarki. Suszenie może zająć około 10 godzin.

Co możesz zrobić z wysuszonym czosnkiem?

Gdy już wysuszysz czosnek, możesz zmielić go przy użyciu na przykład moździerza, blendera, czy nawet młynka do kawy. Następnie przesiej zmielony czosnek przez sitko, aby oddzielić proszek od większych części, które możesz użyć na przykład do zupy.

Przechowuj czosnek w proszku w szklanym pojemniku z hermetyczną pokrywką w ciemnym, chłodnym miejscu. Odpowiednio wysuszony i przechowywany proszek czosnkowy szybko nie zepsuje się, ale z czasem jego smak będzie słabł.