Jak Suszyć Grzyby? (Szybka Instrukcja)

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób suszy się grzyby?

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Krótkie streszczenie artykułu:

Aby wysuszyć grzyby, oczyść je, pokrój na kawałki o grubości 0,5 cm i umieść w najniżej temperaturze w piekarniku na 5-8 godzin lub w suszarce na 5-12 godzin.

Poznajmy więcej szczegółów.

Jak przygotować grzyby do suszenia?

Każdy rodzaj grzyba można ususzyć, niezależnie czy jest to kurka, borowik, pieczarka, czy jeszcze inny grzyb.

Należy tylko pamiętać o tym, by suszyć świeże grzyby, ponieważ stare mogą nie nadawać się do suszenia i wydzielać nieprzyjemne zapachy.

To, czy grzyb jest świeży, możesz sprawdzić, odłamując łodygę od kapelusza. Grzyb musi być stosunkowo twardy, a nie gumowaty oraz nie może mieć żadnych plam.

Jeśli grzyby są świeże, musisz je oczyścić z brudu. Możesz użyć do tego celu nożyka lub wilgotnego ręcznika kuchennego.

Gdy już to zrobisz, pokrój grzyby na plastry grubości około 0,5 cm. Nie musisz być bardzo dokładny, ale musisz pamiętać, że grzyby nie mogą być pokrojone na zbyt duże kawałki, ponieważ utrudni to suszenie.

Jak suszyć grzyby?

Istnieją 2 główne metody suszenia grzybów- w piekarniku oraz w suszarce.

Jak suszyć grzyby w piekarniku?

Wyłóż blachę do pieczenia papierem do pieczenia i połóż na niej grzyby w jednej warstwie.

Ustaw temperaturę piekarnika na maksymalnie 60 stopni. Jeśli Twój piekarnik ma wyższą temperaturę minimalną, ustaw ją i uchyl drzwiczki dla zmniejszenia temperatury i zwiększenia przepływu powietrza.

Grzyby trzymaj w piekarniku 5-8 godzin, przewracając je co 2 godziny. Gdy grzyby się wysuszą, pozwól im ostygnąć.

Jak suszyć grzyby w suszarce?

Ułóż grzyby w jednej warstwie. Jeśli to możliwe, ustaw temperaturę suszenia na około 50 stopni. Proces może zająć 5-12 godzin w zależności od wielkości grzybów i wilgotności.

Sprawdzaj stan grzybów co kilka godzin.

Jak rozpoznać, czy grzyby są całkowicie wysuszone?

Po całkowitym wysuszeniu grzyby powinny być kruche. Pozwól im ostygnąć, a następnie przełam kilka kawałków. Jeśli łatwo się łamią, są gotowe. Jeśli plastry się wyginają jak guma, włóż je z powrotem do suszarki lub piekarnika, aby suszyły się dłużej.

Jak przechowywać suszone grzyby?

Na początku pozwól grzybom całkowicie ostygnąć. Następnie umieść je w szczelnym pojemniku, np. słoiku, zamknij i pozostaw na kilka dni w kuchni. Sprawdzaj słoik codziennie pod kątem wilgoci lub sklejania się grzybów.

Jeśli pojawi się wilgoć, osusz grzyby jeszcze raz. Jeśli przez tydzień od suszenia wszystko jest w porządku, przenieś grzyby do ciemnego, chłodnego i suchego miejsca, np. do spiżarni czy ciemnej szafki.

Więcej na temat przechowywania suszonych grzybów, między innymi jak długo mogą być przechowane, dowiesz się w tym artykule.

Jak korzystać z suszonych grzybów?

Aby ponownie nawodnić grzyby, umieść je w misce, zalej wrzącą wodą i pozwól im ponownie nawodnić się przez około 30 minut. 

Suszone grzyby można dodać do zup, gulaszów, smażonych potraw, sosów, czy bulionów.