Jak Suszyć Koperek? (Wszystkie Sposoby)

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób suszyć koperek?

Przeczytaj ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Aby wysuszyć koperek, należy go opłukać i wysuszyć najlepiej w piekarniku przez 3 godziny w temperaturze 100 stopni. Można też suszyć to zioło w suszarce, mikrofalówce i na powietrzu.

Poznajmy wszystkie szczegóły.

Jak przygotować koperek do suszenia?

Przygotowując koperek do suszenia, najpierw odetnij koperek od łodygi i usuń brązowe lub żółte liście. Następnie wypłucz zioło w chłodnej wodzie i pozostaw do wyschnięcia.

Jak suszyć koperek?

Istnieją 4 metody suszenia koperku. Wybierz tę, która najbardziej odpowiada Twoim preferencjom, choć najbardziej polecaną metodą jest suszenie w piekarniku.

Metoda 1: Suszenie na powietrzu

Zwiąż koperek w bukiet i powieś go do góry nogami w suchym i ciemnym miejscu. Miejsce musi być dobrze wentylowane, by nie pojawiła się wilgoć. Pozostaw zioła do wyschnięcia na około 2 tygodnie.

Metoda 2: Suszenie w suszarce

Umieść koperek na tacy suszarki i ustaw temperaturę na 40 stopni.

Czas suszenia zależy od świeżości i wilgotności zioła, ale zwykle zajmuje to 4-6 godzin.

Metoda 3: Suszenie w piekarniku

Rozgrzej piekarnik do temperatury maksymalnie 100 stopni.

Umieść koperek na blasze do pieczenia i włącz wentylator. Sprawdzaj stan koperku co pół godziny, aż wyschnie. Proces nie powinien zająć więcej niż 3 godziny.

Metoda 4: Suszenie w kuchence mikrofalowej

Wstaw koperek do mikrofali, ustaw najwyższą temperaturę i gotuj przez 2 minuty, a następnie ustawiaj mikrofalę na 30 sekund aż do całkowitego wyschnięcia. Uważaj, aby nie rozgotować koperku, ponieważ stanie się gorzki.

Jak stwierdzić, kiedy koperek jest w pełni suchy?

Najlepszym sposobem, by stwierdzić, czy koperek jest całkowicie suchy, jest sprawdzenie koloru i pokruszenie go między palcami. 

Jeśli nadal jest intensywnie zielony i nie kruszy się łatwo, prawdopodobnie potrzebuje więcej czasu na wyschnięcie. 

Jak przechowywać wysuszony koperek?

Aby przechowywać koperek, należy usunąć z niego łodygę i rozkruszyć liście nad miską. Liście powinny łatwo odchodzić. Gdy wszystkie liście spadną, możesz je dodatkowo rozgnieść.

Umieść suszony koperek w szczelnym pojemniku, np. w słoiku, blaszanym pudełku, czy torbie z zamkiem błyskawicznym.

Suszony koperek przechowuj w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu, np. w szafce z przyprawami czy spiżarni. Koperek powinien zachować świeżość przez rok.

Suszony koperek można użyć w taki sam sposób jak świeży koperek.