Jak Suszyć Papryczki Chili? (Kompletny Poradnik)

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób suszyć papryczki chili?

Przeczytaj ten poradnik.

Krótkie streszczenie artykułu:

Aby ususzyć papryczki chili, opłucz je, usuń łodygi, przetnij na pół i susz w suszarce lub w piekarniku w najniższej możliwej temperaturze przez około 8 godzin.

Poznajmy więcej szczegółów.

Jak przygotować papryczki chili do suszenia?

Aby wysuszyć papryczki chili, najpierw musimy wybrać te, które są świeże, nieuszkodzone, nie mają żadnych plam, ani miękkich punktów.

Podczas pracy z paprykami chili należy nosić rękawiczki i unikać kontaktu z oczami, nosem i ustami. 

Opłucz chili, wytrzyj jej do sucha i usuń łodygi. Możesz zachować je w całości, lub posiekać na pół, co skróci czas suszenia. Jeśli papryczki są duże, lepiej je przeciąć wzdłuż na pół.

Jak suszyć papryczki chili?

Suszenie w suszarce

Przygotowane papryczki chili ustawiamy na tackach suszarki w niewielkich odległościach od siebie, by zapewnić przepływ powietrza.

Jeśli masz możliwość ustawienia temperatury w suszarce, ustaw 50 stopni i susz papryczki przez 6-8 godzin. Czas zależy od wielkości i wilgotności papryki.

Dobrze wysuszona papryka powinno lekko ściemnieć, być całkowicie sucha, chrupiąca i pękać, a nie wyginać się.

Suszenie w piekarniku

Wyłóż blachę pergaminem, ułóż na niej papryczki chili i ustaw najniższą możliwą temperaturę, ale nie niższą niż 50 stopni. Uchyl piekarnik i susz papryczki przez maksymalnie 8 godzin, sprawdzając ich stan co 2 godziny.

Jak przechowywać suszone papryczki chili?

Suszone papryczki chili najlepiej przechowywać w postaci kawałków. W tym celu możesz włożyć suche papryczki do torby i rękoma je zgnieść tak, by powstały drobne płatki.

Przechowuj papryczkę w szczelnie zamykanym słoiku, blaszanym pojemniku lub torbie z zamkiem błyskawicznym w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu. Papryczka zachowa świeżość przez rok.

Suszonych płatków chili można użyć niemal wszędzie- do pizzy, makaronów, zup, sałatek, czy sosów.