Jak Suszyć Pokrzywę? (Ważne Informacje)

Chcesz wiedzieć, jak suszyć pokrzywę?

W tym poradniku znajdziesz to, czego szukasz.

Krótkie streszczenie artykułu:

Pokrzywę należy przed suszeniem umyć i osuszyć z wody. Można ją suszyć w suszarce, piekarniku, w mikrofalówce i na powietrzu.

Dowiedzmy się więcej szczegółów.

Jak suszyć pokrzywę?

Istnieje kilka sposobów na suszenie pokrzywy.

Sposób 1: Suszenie w suszarce

Załóż rękawiczki, umieść pokrzywy w zimnej wodzie, po czym dobrze je wysusz, aby na roślinie nie było żadnej wilgoci.

Następnie rozłóż suche liście na tackach suszarki i ustaw temperaturę suszarki na 35 stopni. Suszenie powinno zająć 12-18 godzin, jednak powinieneś kontrolować pokrzywy co kilka godzin.

Sposób 2: Suszenie w piekarniku

Suche i czyste pokrzywy umieść na blasze do pieczenia. Ustaw piekarnik na najniższą temperaturę, uchyl lekko drzwiczki i piecz pokrzywy przez maksymalnie 4 godziny, regularnie sprawdzając stan pokrzyw.

Sposób 3: Suszenie na powietrzu

Czyste i osuszone z wody pokrzywy zwiąż w bukiet składający się z 5 pokrzyw. Bukiety powieś w suchym, ciemnym i chłodnym miejscy do wyschnięcia na około 2-3 tygodnie.

Sposób 4: Suszenie w mikrofalówce

Opłucz i wysusz ręcznikiem pokrzywy, po czym ułóż je na papierowych ręcznikach w kuchence mikrofalowej. Ustaw najwyższą temperaturę i gotuj przez 3 minuty. Jeśli po tym czasie pokrzywy są jeszcze mokre, susz je jeszcze dłużej.

Jak przechowywać suszoną pokrzywę?

Podczas przechowywania trzymaj pokrzywę w dużych kawałkach, co zachowa jak najwięcej olejków i smaku. Najlepiej przełożyć pokrzywę do słoików i trzymać je w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu, takim jak szafka kuchenna lub spiżarnia.

Suszone pokrzywy będą najlepszej jakości przez pierwsze 12 miesięcy.

Pokrzywę można użyć w herbatach, czy nawet do gotowania.