Jak Suszyć Seler? (Przeczytaj, Zanim Ususzysz…)

Chcesz dowiedzieć się, jak suszy się seler?

W tym poradniku dowiesz się wszystkich informacji na ten temat.

Krótkie streszczenie artykułu:

Aby ususzyć seler, umyj go, odetnij białą podstawę, pokrój w plasterki na grubość 0,5 cm, opcjonalnie zblanszuj i susz w suszarce przez 6-8 godzin lub w piekarniku w najniższej temperaturze.

Poznajmy wszystkie szczegóły.

Jak przygotować seler do suszenia?

Na początku należy dokładnie umyć i osuszyć seler. Następnie musimy odkroić białą końcówkę selera i brązowe końcówki, jeśli są.

Później kroimy seler na jednakowe plasterki o grubości około 0,5 cm. Ważne, by plasterki były tej samej wielkości, ponieważ chcemy, by równomiernie się suszyły.

Ostatnim krokiem jest nieobowiązkowe blanszowanie selera. Warto jednak wykonać ten proces, ponieważ zapewni on warzywu zielony kolor na dłużej i zachowa jego smak.

W tym celu wrzuć kawałki selera do garnka z wrzącą wodą, odczekaj minutę, po czym przenieś seler łyżką cedzakową do zimnej wody, by zatrzymać gotowanie.

Jak suszyć seler?

Sposób 1: Suszenie w suszarce

Ułóż kawałki selera na tacach w odstępach około 0,5 cm od siebie, by zapewnić cyrkulację powietrza.

Susz w temperaturze 60 stopni przez 6-8 godzin.

Sposób 2: Suszenie w piekarniku

Ułóż seler na blasze do pieczenia. Ustaw piekarnik na najniższą temperaturę i otwórz drzwi.

Gdy seler będzie chrupiący i suchy, co zajmie około 6-8 godzin, wyjmij go i pozostaw do ostudzenia.

Jak rozpoznać, że seler jest całkowicie wysuszony?

Seler po całkowitym wyschnięciu powinien być twardy i kruchy. Aby go przetestować, zgnieć kilka kawałków. Powinny pęknąć. Jeśli się wyginają, potrzebują jeszcze spędzić jakiś czas susząc się.

Jak przechowywać seler?

Przed przechowywaniem, seler powinien ostygnąć. Zapakuj warzywo do słoika, metalowego pojemnika, lub torby z zamkiem błyskawicznym i kontroluj jego stan przez pierwszy tydzień.

Jeśli nie pojawiły się w tym czasie ślady wilgoci lub pleśni, to przenieś pojemnik w suche, chłodne i ciemne miejsce, takie jak spiżarnia lub szafka kuchenna. Jeśli są ślady wilgoci, susz seler jeszcze przez jakiś czas.

Suszony seler powinien zachować świeżość nawet przez rok. Można go zastosować w wielu przepisach.