Jak Suszyć Śliwki? (W Piekarniku Lub Suszarce)

Chcesz dowiedzieć się, jak suszyć śliwki?

Przeczytaj ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Aby suszyć śliwki, należy je umyć, przeciąć każdą wzdłuż na 4 części, po czym suszyć w suszarce przez 6-8 godzin lub w piekarniku również przez mniej więcej 8 godzin.

Poznajmy więcej szczegółów.

Jak przygotować śliwki do suszenia?

Na początek przygotujmy sobie niezbędne rzeczy, czyli oczywiście śliwki, nóż, oraz zdecydujmy, czy chcemy suszyć śliwki w piekarniku, czy w suszarce.

Śliwki przed suszeniem myjemy dobrze ze wszelkich zabrudzeń.

Następnie kroimy każdą śliwkę na pół dookoła, aż do pestki. Pestka powinna być łatwa do usunięcia.

Teraz połówki śliwek przekrój jeszcze raz wzdłuż, by łatwiej się je suszyło. Właściwie możesz je pokroić na dowolny rozmiar, ale ważne, by śliwki nie były pocięte zbyt grubo i były podobnej wielkości, dzięki czemu wyschną równomiernie.

Jak suszyć śliwki w suszarce?

Suszenie śliwek w suszarce to najszybszy i najskuteczniejszy sposób. Po prostu ułóż śliwki na tackach w jednej warstwie, pozostawiając nieco miejsca pomiędzy każdą śliwką na przepływ powietrza.

Jeśli masz możliwość ustawienia temperatury, ustaw 50 stopni. Sprawdzaj śliwki co godzinę, a po 6-8 godzinach powinny się wysuszyć.

Jak suszyć śliwki w piekarniku?

Suszenie śliwek w piekarniku potrwa dłużej niż w suszarce i jest mniej wydajne.

Rozłóż plastry śliwek równomiernie na blasze i ustaw piekarnik na najniższą możliwą temperaturę. Włącz wentylator, aby zwiększyć przepływ powietrza. Możesz też uchylić drzwiczki, by przyspieszyć suszenie, które powinno potrwać 8 godzin.

Jak przechowywać suszone śliwki?

Przed przechowywaniem śliwek zawsze pozwól im ostygnąć. Możesz przechowywać je w torbie z zamkiem błyskawicznym lub słoiku z dobrym zamknięciem.

Przechowuj je w szafce lub spiżarni w temperaturze pokojowej.

Odpowiednio przechowywane suszone śliwki z łatwością przetrwają 6-12 miesięcy w temperaturze pokojowej. 

Jeśli lubisz mniej suche śliwki, lepiej przechowywać je w woreczku do zamrażania, w zamrażarce. Dzięki temu śliwki nie spleśnieją.