Jak Suszyć Tymianek? (Na 3 Sposoby)

Chcesz wiedzieć, jak suszyć tymianek?

W tym wpisie zobaczysz, jak to zrobić krok po kroku.

Krótkie streszczenie artykułu:

Umyty i oczyszczony tymianek najlepiej wysuszyć w suszarce w temp. 40 stopni przez 2-5 godzin lub w piekarniku na najniższej temperaturze przez 2-4 godziny.

Poznajmy wszystkie szczegóły.

Jak suszyć tymianek?

Suszenie tymianku jest bardzo proste i można to wykonać w zaledwie kilku krokach.

Krok 1: Przygotuj tymianek

Wrzuć tymianek do dużej miski z wodą i delikatnie oczyść zioła. Następnie wylej wodę i rozłóż tymianek np. na ręczniku kuchennym na około godzinę, aby wysechł w całości.

Krok 2: Wysusz tymianek

Tymianek najlepiej suszyć w suszarce w temperaturze 40 stopni przez 2-5 godzin do całkowitej suchości i kruchości. Pamiętaj o nieumieszczaniu zbyt gęsto tymianku, by miał dostęp do cyrkulacji powietrza.

Możesz również wysuszyć tymianek w piekarniku. W tym celu ułóż tymianek luźno na blasze do pieczenia wyłożonej pergaminem, ustaw najniższą temperaturę i susz 2-4 godziny w zależności od temperatury, sprawdzając tymianek co godzinę.

Jeśli najniższa temperatura Twojego piekarnika to 80 stopni lub więcej, to otwórz drzwi piekarnika podczas suszenia, by zapewnić niższą temperaturę i lepszy przepływ powietrza.

Tymianek możesz też suszyć na powietrzu. Aby to zrobić, stwórz bukiet tymianku, zawieś go w dobrze wentylowanym, ciepłym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i pozwól mu schnąć do 2 tygodni.

Jak przechowywać suszony tymianek?

Wysuszony, ostygnięty i pozbawiony łodyg tymianek przenieś do czystego słoika z zamknięciem. Możesz przechowywać tymianek w całości, rozdrobnić lub zmielić.

Przechowuj słoik w chłodnym, ciemnym miejscu nawet do dwóch lat, jednak powinieneś zużyć tymianek w ciągu roku, ponieważ w tym czasie zachowa najwyższą świeżość.