Jak Suszyć Winogrona? (3 Sposoby)

Chcesz wiedzieć, jak poprawnie suszyć winogrona?

Przeczytaj ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Aby suszyć winogrona, umyj je i wydrąż dziurkę za pomocą wykałaczki, by wilgoć mogła uciec. Następnie susz winogrona w piekarniku, suszarce lub na słońcu.

Poznajmy więcej szczegółów.

Jak przygotować winogrona do suszenia?

Winogrona na początku należy dokładnie umyć. Po umyciu usuń winogrona z łodyg. Jeśli masz winogrona z pestkami, pokrój je na pół, aby usunąć nasiona.

Jeśli masz winogrona bezpestkowe, w każdym owocu zrób dwie dziurki, np. przy pomocy wykałaczki, aby wilgoć z wnętrza owocu mogła przez nie uciekać. Jeśli winogrona są duże, również przekrój je na pół.

Ważne, by wszystkie winogrona były podobnego rozmiaru, ponieważ wtedy mogą się suszyć równomiernie.

Jak suszyć winogrona w piekarniku?

Ustaw temperaturę piekarnika na 60 stopni lub inną najniższą możliwą. Jeśli temperatura jest za wysoka, winogrona mogą się upiec.

Połóż winogrona na blasze wyłożonej pergaminem tak, aby owoce się nie dotykały, co zapobiegnie sklejaniu i umożliwi przepływ powietrza.

Aby umożliwić cyrkulację powietrza, pozostaw drzwi piekarnika uchylone oraz włącz wentylator w piekarniku.

Suszenie powinno zająć około 4 godzin, w zależności od odmiany winogron, piekarnika i preferowanego stopnia wysuszenia. Rodzynki są gotowe, gdy są pomarszczone, ale nadal lekko pulchne.

Jak suszyć winogrona w suszarce?

Ułóż winogrona równomiernie na tacy suszarki w jednej warstwie i ustaw temperaturę około 60 stopni, jeśli Twoja suszarka ma taką funkcję.

Winogrona powinny suszyć się nawet przez 24-48 godzin i powinieneś mieszać je 2 razy dziennie, by zapobiec przyklejaniu ich do tacek.

Możesz nieco przyspieszyć suszenie, podnosząc temperaturę do 65 stopni w pierwszych 12 godzinach, a następnie obniżając do 55 stopni, by zapobiec spaleniu.

Jak suszyć winogrona na powietrzu?

Ułóż winogrona na blasze do pieczenia tak, by winogrona nie stykały się ze sobą.

Przykryj je ręcznikiem kuchennym, by do winogron nie dostawały się zanieczyszczenia oraz owady. Połóż na ręczniku jakiś ciężki przedmiot, by wiatr nie zdmuchnął przykrycia.

Wystaw winogrona na słońce na co najmniej 3 dni. W wilgotne noce zabierz winogrona do domu i wyjmij je ponownie następnego dnia.

Jak przechowywać suszone winogrona?

Wysuszone winogrona przenieś do słoika, metalowego pojemnika, lub torby z zamkiem błyskawicznym.

W pierwszym tygodniu przechowywania będziesz musiał wstrząsać słoikiem z rodzynkami raz dziennie, co pomoże zapobiec sklejaniu się rodzynek i zapobiec pleśni.

Jeśli w ciągu pierwszych dni od przesypania rodzynek do słoika zauważysz ślady wilgoci, susz rodzynki przez kolejne kilka godzin, by usunąć nadmiar wody.

Suszone winogrona przetrwają co najmniej 2 lata, gdy są przechowywane w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu.