Jak Wykorzystać Przeterminowany Proszek Do Pieczenia? (6 Sposobów)

Jeżeli masz w szafce przeterminowany proszek do pieczenia, nie musisz go wyrzucać.

W tym artykule poznasz wszystkie zastosowania proszku do pieczenia, który stracił datę ważności.

Czy przeterminowany proszek do pieczenia można nadal wykorzystać do wypieków?

Data ważności proszku do pieczenia wskazuje ostateczną datę spożycia tego produktu, zanim jego jakość spadnie. Używanie przeterminowanego proszku do pieczenia po dacie ważności jest całkowicie bezpieczne, natomiast właściwości tego produktu mogą spadać.

Proszek do pieczenia najlepiej zużyć przed datą jego ważności. Przeterminowany proszek do pieczenia traci swoją moc po upływie terminu przydatności. Jedynym niebezpieczeństwem związanym z użyciem przeterminowanego proszku do pieczenia jest niezdolność do prawidłowego wyrośnięcia wypieków, w wyniku czego mogą być one płaskie i gęste.

Aby sprawdzić, czy przeterminowany proszek do pieczenia jest nadal świeży, możesz wymieszać łyżeczkę proszku do pieczenia w 1/3 szklanki ciepłej wody. Jeśli mieszanina bulgocze, to przeterminowany proszek do pieczenia jest nadal dobry.

Jak wykorzystać przeterminowany proszek do pieczenia?

Jeśli nie chcesz używać przeterminowanego proszku do pieczenia do wypieków, możesz nadal go użyć w innych celach.

1. Do czyszczenia

Proszek do pieczenia może być stosowany jako naturalny środek czyszczący do różnych artykułów gospodarstwa domowego. Można go mieszać z wodą, aby uzyskać pastę i używać do szorowania plam na zlewach, blatach i płytkach.

Można go również użyć do szorowania trudno zmywalnego brudu na garnkach, czy patelniach.

Proszek do pieczenia sprawdza się też jako środek czyszczący do kuchenki mikrofalowej. Po prostu umieść 2 łyżki proszku do pieczenia i 2 szklanki wody w misce i wstaw do kuchenki mikrofalowej na 2 minuty. To poluzuje przyklejone jedzenie i sprawi, że będzie można je łatwo wytrzeć.

2. Pochłaniacz zapachów

Proszek do pieczenia może być używany do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów w lodówkach, szafach i butach. Po prostu umieść otwarty pojemnik z proszkiem do pieczenia w żądanym obszarze i pozwól mu wchłonąć zapach.

Możesz posypać też dywany odrobiną proszku do pieczenia, a następnie odkurzyć, aby wchłonąć brzydkie zapachy.

3. Wzmacniacz detergentu

Dodaj łyżeczkę proszku do pieczenia do pranych ubrań, a to pomoże usunąć nieprzyjemne zapachy z prania.

4. Odtłuszczacz

Jeżeli na ubraniach masz plamę tłuszczu, posyp to miejsce odrobiną proszku do pieczenia i pozostaw do wchłonięcia tłuszczu. Następnie wypierz ubranie jak zwykle, a tłusta plama zniknie.

5. Odstraszacz mrówek

Wymieszaj równą ilość proszku do pieczenia i soli i posyp wokół zewnętrznych drzwi i okien, aby odstraszyć mrówki.

6. Jako środek do otwierania odpływów

Masz częściowo zatkany odpływ? Wymieszaj proszek do pieczenia z octem w proporcjach 50:50, a następnie wlej do odpływu, aby go przeczyścić.

7. Mycie owoców i warzyw

Proszek do pieczenia może być używany do usuwania pestycydów i innych chemikaliów z owoców i warzyw. W tym celu do miski z wodą wsyp łyżeczkę proszku do pieczenia i zostaw warzywa i owoce na 10 minut, a następnie spłucz.