Jak Zamrozić Surowe Frytki? (We Właściwy Sposób)

Zrobiłeś za dużo frytek i nie chcesz ich wyrzucać?

W tym artykule zobaczysz, w jaki sposób zamrozić frytki.

Krótkie streszczenie artykułu:

Aby zamrozić ziemniaki na frytki, wcześniej powinieneś je zblanszować, schłodzić, wstępnie zmrozić i umieścić w torebce do zamrażania. Dzięki temu mogą przetrwać w zamrażarce nawet rok.

Poznajmy więcej istotnych informacji.

Jak zamrozić ziemniaki na frytki?

Jeśli z jakiegoś powodu przygotowałeś za dużo ziemniaków i wiesz, że nie zrobisz z nich frytek w najbliższym czasie, to spokojnie możesz je zamrozić.

Ten sposób mrożenia pozwala przechowywać frytki w zamrażarce nawet do roku, bez utraty na jakości.

Oto jak to zrobić.

Krok 1: Pokrój ziemniaki

Za pomocą noża pokrój ziemniaki na kształt frytek. Możesz umieścić pokrojone frytki w misce z zimną wodą, aby zapobiec ich szarzeniu i spłukać nadmiar skrobi i cukrów powierzchniowych.

Krok 2: Wstępnie ugotuj frytki

Wstępnie ugotuj frytki, blanszując je we wrzącej wodzie, a następnie wrzucając do miski z zimną wodą, aby zatrzymać proces gotowania. Blanszowanie częściowo gotuje ziemniaki, aby usunąć enzymy, które powodują utratę smaku, koloru i tekstury.

Aby zblanszować ziemniaki, zagotuj duży garnek wody na dużym ogniu. Gdy garnek się nagrzewa, napełnij dużą miskę zimną wodą.

Wrzuć pokrojone ziemniaki do wrzącej wody i gotuj przez 2-5 minut. Im grubsze frytki, tym dłużej trzeba je gotować.

Ziemniaki należy ugotować do miękkości, aby nie ściemniały po zamrożeniu. Wnętrze powinno być bardziej miękkie, niż wnętrze surowego ziemniaka, a nóż powinien wbić się we frytkę bez oporu.

Wyjmij frytki i zanurz je w misce z zimną wodą, aby ostygły. Gdy ziemniaki ostygną, wyjmij je z wody i dobrze osusz czystym ręcznikiem kuchennym.

Krok 3: Zamroź frytki

Najpierw rozłóż frytki na blasze wyłożonej pergaminem, aby się nie sklejały. Potem umieść blachę do pieczenia w zamrażarce na około godzinę, aż ziemniaki się zamrożą. Jeśli masz dużo frytek do zamrożenia na raz, możesz zrobić 2 warstwy na blasze, oddzielając je pergaminem.

Krok 4: Zapakuj frytki

Wyjmij zamrożone ziemniaki i umieść je w torebkach do zamrażania. Usuń powietrze z torebek, szczelnie je zamknij i przechowuj w zamrażarce do 3 miesięcy. Możesz też opatrzyć torebki datą i zawartością.

Jak upiec zamrożone frytki?

Nie rozmraża się frytek przed upieczeniem, ponieważ mogą stać się papkowate i brązowe. Jeśli będziesz chciał więc upiec sobie frytki z zamrażarki, upiecz je tak, jak robisz to normalnie.

Frytki piecze się na kilka sposobów.

Możesz włożyć je do piekarnika rozgrzanego do maksymalnej temperatury. Wcześniej spryskaj blachę olejem, rozłóż zamrożone frytki, i piecz, aż będą brązowe i chrupiące przez 12-15 minut w zależności od wielkości. Po 6-7 minutach obróć frytki.

Możesz też upiec je we frytkownicy. Aby ugotować mrożone frytki we frytkownicy. Najpierw rozgrzej ją do 200˚C, po czym umieść w niej frytki i smaż, aż będą chrupiące przez około 15-20 minut.