Jak Zamrozić Banany (Aby Nie Zbrązowiały)

Chcesz zamrozić banany, by przedłużyć ich okres przydatności?

W tym wpisie dowiesz się, jak zrobić to prawidłowo.

Krótkie streszczenie artykułu:

Aby zamrozić banany, przekrój je na pół lub małe kawałki, wstępnie zamroź i przenieś do torby do zamrażania lub hermetycznego pojemnika na maksymalnie 3 miesiące.

Poznajmy więcej szczegółów.

Kiedy warto zamrozić banany?

Banany należy zamrozić, gdy wiesz, że możesz mieć problem ze zjedzeniem ich, zanim się zepsują.

Jeśli masz w domu dopiero dojrzewające banany, które są jeszcze lekko zielone, to poczekaj z zamrożeniem, aż staną się żółte. Lepiej zamrozić zbyt przejrzały banan niż jeszcze niedojrzały.

Jak zamrozić banany

Krok 1- Obierz banany

Najważniejszym krokiem jest obranie banana przed zamrożeniem. Jest to ważne, ponieważ obieranie ich po rozmrożeniu może być dużo trudniejsze. Dodatkowo banany bez skórki zajmą mniej miejsca w zamrażarce.

Krok 2- Pokrój i zamroź wstępnie banany

Po obraniu banana możesz przeciąć owoc na pół lub pokroić go w plastry o grubości 1-2 cm i ułożyć je na blasze/tacy wyłożonej papierem do pieczenia. Kawałki muszą być ułożone w jednej warstwie i nie mogą się stykać. Taka blacha powinna spędzić w zamrażarce około 2 godziny.

Krok 3- Zamroź owoce

Po wstępnym zamrożeniu przenieś banany do pojemnika hermetycznego lub torebki do zamrażania. Zwykle lepszy będzie pojemnik, ponieważ banany nie sklejają się w nim i łatwiej je wyciągnąć.

Jeśli masz pojemnik, zamknij go szczelnie, a jeśli torbę, to usuń z niej powietrze, dzięki czemu banany nie zbrązowieją.

Krok 4- Podpisz banany (opcjonalne)

Oznacz pojemnik datą zamrożenia, aby pamiętać, do kiedy możesz trzymać banany w zamrażarce. Banany mogą być przechowywane w zamrażarce do 3 miesięcy.

Czy można zamrozić całe banany?

Można zamrozić całe banany, ale rekomenduje się przecięcie banana przynajmniej na pół, ponieważ w takiej postaci spokojnie zmieści się do torby lub pojemnika do zamrażania.

Jeśli masz więc dużą torbę lub pojemnik, to możesz zamrozić całe banany, ale zawsze lepiej je obrać, by szybciej się rozmroziły i nie było problemów z obieraniem ich po wyjęciu z zamrażarki, ponieważ wtedy skórki stają się ciemniejsze i miększe.

Wiele osób zastanawia się, czy mrożenie warzyw lub owoców zabija witaminy w nich zawarte. W tym artykule dowiesz się, jaka jest prawda.

Jak rozmrozić banany?

Banany najlepiej najpierw rozmrozić. Możesz rozmrozić je przez noc w lodówce lub w temperaturze pokojowej przez około 2 godziny. Możesz także użyć ustawienia rozmrażania w kuchence mikrofalowej, jeśli się spieszysz.

Banany z zamrażarki uwolnią dużo wody, ale to normalne. Ten płyn jest częścią banana i ma dużo smaku.

Jeśli używasz bananów, np. do smoothies, nie trzeba ich rozmrażać.

Należy pamiętać, że kiedy wyjmiesz torbę z zamrożonymi bananami, pamiętaj, aby wziąć tyle, ile potrzebujesz i natychmiast włożyć torbę z powrotem do zamrażarki, ponieważ jeśli banany zaczną się rozmrażać, będą się sklejały po zamrożeniu.