Jak Zamrozić Brokuły? (Najprostszy Sposób)

Chcesz zamrozić brokuły, by przedłużyć ich okres przydatności do spożycia?

Przeczytaj ten wpis, by dowiedzieć się, jak to zrobić prawidłowo.

Krótkie streszczenie artykułu:

Brokuły można zamrażać przez około rok. Aby to zrobić, należy podzielić brokuł na różyczki oraz łodygi. Następnie należy zblanszować kawałki brokuła, wstępnie zamrozić i przechowywać w torebce do zamrażania.

Poznajmy więcej informacji.

Jak zamrozić brokuły?

Krok 1- Oczyść brokuł i oddziel różyczki

Zanim warzywo będzie można zamrozić, należy je oczyścić. W tym celu namocz cały brokuł w zimnej wodzie na kilka minut, aby pozbyć się brudu. Potem dobrze odcedź.

Nie należy zamrażać całej główki brokułów. Aby łatwo było zamrozić brokuły, należy odkroić różyczki i odłożyć łodygi na bok.

Krok 2- Przygotuj łodygi brokułów

Łodygi brokułów są bardzo smaczne i nie należy ich odrzucać. Aby nie były włókniste po ugotowaniu, obierz je za pomocą obieraczki do warzyw, usuwając twardą zewnętrzną skórkę. Następnie pokrój łodygi na kawałki o grubości mniej więcej 1,5 cm.

Krok 3- Zblanszuj brokuły

Po podzieleniu brokułów na różyczki oraz obraniu i pokrojeniu łodyg wrzuć wszystko do garnka z wrzącą wodą. Gotuj przez 2 minuty. Po tym czasie natychmiast przenieś brokuły do miski z zimną wodą na 3 minuty, co zapobiegnie gotowaniu warzyw. Potem przełóż brokuły do ​​durszlaka i pozostaw na kilka minut, aby dobrze odciekły.

Krok 4- Zamroź wstępne brokuły

Po odsączeniu brokuły są gotowe do wstępnego zamrożenia. Rozłóż zblanszowane i schłodzone brokuły na blasze do pieczenia tak, aby się nie stykały. Zamrażaj do 2 godzin.

Krok 5- Przenieś brokuły do pojemników i zamroź

Przenieś zamrożone kawałki brokułów do torebek lub pojemników do zamrażania i oznacz je datą. Brokuły mogą być przechowywane w zamrażarce przez rok. Po tym czasie nadal można je bezpiecznie jeść, ale ich jakość spadnie.

Wiele osób zastanawia się, czy mrożenie warzyw lub owoców zabija witaminy w nich zawarte. W tym artykule dowiesz się, jaka jest prawda.

Przeczytaj również: Czy Można Jeść Surowe Brokuły? (Ważne Informacje)

Jak używać mrożonych brokułów?

Rozmrażanie zamrożonych brokułów przed gotowaniem nie jest konieczne, jeśli danie jest ciepłe i brokuł może skorzystać z wilgoci, na przykład w zapiekankach, zupach, gulaszach i daniach z makaronem. 

Jeśli brokuły mają być spożywane na surowo, należy je wcześniej ugotować. Gotuj brokuły normalnie, ale odejmij 2 minuty, przez które były blanszowane.