Jak Zamrozić Cukinię? (Krok Po Kroku)

Chcesz zamrozić cukinię?

W tym poradniku przedstawię Ci, jak zrobić to krok po kroku.

Krótkie streszczenie artykułu:

Cukinię można zamrozić na około 4 miesiące. W tym celu należy ją umyć, pokroić, zblanszować, wstępnie zamrozić, oraz przesypać do torby do zamrażania i trzymać w takiej postaci w zamrażarce.

Przejdźmy do bardziej szczegółowej instrukcji.

Jak zamrozić cukinię?

Krok 1- Umyj cukinię

Aby umyć cukinię, zanurz ją pod zimną wodą na około minutę i opłucz zabrudzenia. Następnie przetrzyj cukinię ręcznikiem papierowym, aby usunąć wszelkie pozostałe zanieczyszczenia.

Krok 2- Pokrój cukinię

Aby cukinia wygodnie przechowywała się w zamrażarce, pokrój ją na mniejsze kawałki. Usuń łodygi i pokrój cukinię w plastry o grubości około 1-2 cm.

Krok 3- Blanszowanie

Aby cukinia zachowała swoją jakość w zamrażarce na dłużej, należy ją zblanszować. Blanszowanie polega na wrzuceniu warzywa do garnka z wrzącą wodą na krótki czas, a następnie zanurzenia go w zimnej wodzie, co zdezaktywuje enzymy, ale nie spowoduje gotowania się cukinii.

Aby zblanszować cukinię, wrzuć pokrojone wcześniej plastry na minutę do wrzącej wody. Następnie wyjmij je łyżką cedzakową i zanurz w misce z zimną wodą, aż cukinia ostygnie. Po wyjęciu cukinii z miski osusz ją papierem lub ściereczką.

Bardziej szczegółową instrukcję na temat blanszowania cukinii znajdziesz tutaj.

Uwaga: Możesz też zamrozić cukinię bez blanszowania. Przed zamrożeniem trzeba jednak zetrzeć cukinię na tarce na bardzo drobne plastry.

Krok 4-Zamroź wstępnie cukinię

Gdy plastry cukinii zostaną zblanszowane i dokładnie wysuszone, ułóż je w jednej warstwie na dużej blasze do pieczenia lub tacy, która zmieści się w zamrażarce. Plastry cukinii nie powinny dotykać się nawzajem.

Potem umieść blachę do pieczenia w zamrażarce na 1-2 godziny lub do momentu, aż cukinia będzie zmrożona.

Krok 5- Przenieś cukinię do torebek do zamrażania

Po tym, jak cukinia z zamrażarki zamarznie, wyjmij ją i przenieś plastry do torby do zamrażania. Najlepiej użyć kilku toreb, by wyjmować z zamrażarki mniejsze porcje i nie musieć rozmrażać wszystkich plastrów naraz.

Przed zamknięciem torby wyciśnij z niej powietrze. Na koniec podpisz torbę datą oraz co jest w niej zawarte.

Cukinia powinna być przechowywana w zamrażarce maksymalnie 4 miesiące. Po tym czasie nadal będzie dobra, ale straci dużo swojego smaku i oryginalnej tekstury.

Jak używać rozmrożonej cukinii?

Ponieważ cukinia składa się w 95% z wody, po zamrożeniu i rozmrożeniu może stać się dość miękka. Dlatego najlepiej użyć jej w zupach, zapiekankach, sosach i koktajlach.

Wiele osób zastanawia się, czy mrożenie warzyw lub owoców zabija witaminy w nich zawarte. W tym artykule dowiesz się, jaka jest prawda.

Czy cukinię trzeba rozmrażać?

Jeśli zamierzasz dodać plastry cukinii do zupy, nie musisz jej rozmrażać przed użyciem. Jeśli jednak będziesz smażył ją na patelni lub dodawał posiekaną cukinię do chleba, lub ciasta na muffinki, przed użyciem będzie trzeba ją rozmrozić.

Aby to zrobić, umieść torebkę mrożonej cukinii w lodówce na noc lub namocz ją w wodzie o temperaturze pokojowej na kilka godzin. Możesz również rozmrozić warzywo w mikrofali.