Jak Zamrozić Dżem? (Ważne Informacje)

Chcesz zamrozić dżem, zanim się zepsuje?

W tym poradniku zobaczysz, jak zrobić to prawidłowo.

Krótkie streszczenie artykułu:

Jak zamrozić dżem?

Dżemy mają stosunkowo długi okres przydatności do spożycia ze względu na obecność cukru, który zapobiega rozwoju bakterii.

Można je jednak zamrozić, by mieć pewność, że się nie zepsują.

Szklany słoik, w którym zwykle przechowuje się dżem, może nie być najlepszym naczyniem do przechowywania go w ujemnych temperaturach, ponieważ może pęknąć w zamrażarce.

Aby zamrozić dżem, należy go przenieść do plastikowych pojemników, albo do torebek do zamrażania, by mieć pewność, że nie pękną podczas mrożenia. Jeśli używasz pojemników, nie napełniaj ich do końca, ponieważ dżem podczas zamrażania będzie zwiększał swoją powierzchnię.

Pojemniki należy szczelnie zamknąć, a z torebek wycisnąć powietrze. W miarę możliwości należy nakładać małe porcje dżemu do każdego pojemnika, ponieważ umożliwi nam to rozmrożenie takiej ilości dżemu, jakiej potrzebujemy bez potrzeby rozmrażania całego.

Jak długo można przechowywać dżem w lodówce?

Dżemy mogą być przechowywane w zamrażarce do 12 miesięcy, jednak lepiej spożyć je w ciągu 6 miesięcy. W ten sposób jest większa szansa, że dżem nie utraci swojego smaku i konsystencji.

Jak rozmrażać dżem?

Najbezpieczniejszym sposobem rozmrażania dżemu jest wyjęcie go z zamrażarki i pozostawienie w lodówce na noc. Do rana dżem powinien być gotowy do spożycia.

Jeśli się spieszysz, to po wyjęciu dżemu z zamrażarki zanurz go w pojemniku ciepłą wodą. Rozmrażanie powinno zająć maksymalnie godzinę.

Czy można ponownie zamrozić dżem?

Jeśli rozmrażałeś zamrożony dżem w lodówce, możesz go ponownie zamrozić, jednak jego jakość będzie gorsza.

Jeśli do rozmrożenia dżemu użyłeś metody szybkiego rozmrażania, nie powinieneś go zamrażać ponownie, ponieważ mogły pojawić się na nim bakterie.