Jak Zamrozić Hummus? (Wszystko, Co Musisz Wiedzieć)

Szukasz informacji, w jaki sposób bezpiecznie zamrozić hummus?

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Krótkie streszczenie artykułu:

Hummus można zamrozić na kilka sposobów. Może być przechowywany w zamrażarce około 4 miesiące, a po tym czasie może tracić na smaku i konsystencji.

Przejdźmy do szczegółów.

Czy hummus można mrozić?

Hummus, zarówno kupny, jak i domowej roboty można zamrozić. Ponieważ jednak jest wiele producentów i przepisów, może się okazać, że niektóre hummusy nie zamrażają się tak dobrze, jak inne. 

Zwykły hummus ma tendencję do zamrażania się nieco lepiej niż te aromatyzowane składnikami, takimi jak czosnek lub papryka. Może się również okazać, że kupiony w sklepie hummus zamarza nieco gorzej niż domowy ze względu na zawartość konserwantów, które chronią go przed marznięciem.

Jak zamrozić hummus?

Sposób 1

Najprostszym sposobem na zamrożenie hummusu jest po prostu włożenie oryginalnego pojemnika do zamrażarki. Działa to najlepiej w przypadku małych pojemników, ponieważ mniejsze ilości zamarzają i rozmrażają się szybciej. 

Pamiętaj, że hummus rozszerza się po zamrożeniu, a opakowanie może pęknąć. Aby zapobiec bałaganowi, najlepiej umieścić pojemnik w torebce do zamrażania.

Sposób 2

Inną opcją, idealną, gdy już otworzyłeś hummus lub chcesz zamrozić mniejsze porcje, jest przeniesienie go do pojedynczych pojemników hermetycznych lub torebek do zamrażania.

W przypadku hermetycznego pojemnika warto pozostawić około 2 cm miejsca u góry na rozszerzanie się hummusu. Możesz też skropić hummus cienką warstwą oliwy z oliwek, co pomoże zapobiec utracie wilgoci.

Sposób 3

Możesz też nałożyć niewielką ilości hummusu na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, zamrozić do zestalenia, a następnie przenieść do torebki do zamrażania w celu dłuższego przechowywania. 

Ta metoda sprawdza się szczególnie dobrze, jeśli chcesz zamrozić bardzo małe porcje, na przykład, jeśli lubisz smarować hummus na kanapkach i potrzebujesz tylko kilku łyżek.

Jak długo można zamrażać hummus?

Hummus powinien być zamrożony do 4 miesięcy. Po tym czasie będzie można go bezpiecznie jeść, ale smak i konsystencja zaczną się pogarszać. 

Aby zużyć hummus na czas oraz szybko i łatwo ocenić, co znajduje się w zamrażarce, pamiętaj o oznaczeniu i dacie na pojemniku przed zamrożeniem.

Jak rozmrozić hummus?

Hummus zawsze należy rozmrażać przez noc w lodówce. Im więcej hummusu, tym dłużej zajmie rozmrażanie. Po rozmrożeniu hummusem należy się delektować w ciągu 5 dni i nie należy go ponownie zamrażać. 

Hummus może się nieco rozdzielić podczas zamrażania i rozmrażania, więc jeśli wygląda na wodnisty, tłusty lub suchy, dobrze go wymieszaj przed użyciem. 

Jeśli lubisz hummus na ciepło, możesz również podgrzać go w kuchence mikrofalowej przez kilka sekund (po całkowitym rozmrożeniu), co również może poprawić konsystencję.

Jak używać rozmrożonego hummusu?

Zamrażanie i rozmrażanie może wpływać zarówno na smak, jak i konsystencję hummusu. Jeśli rozmrożony hummus wydaje się suchy, stopniowo dodawaj odrobinę oliwy z oliwek. 

Jeśli stwierdzisz, że brakuje smaku, spróbuj dodać posiekany czosnek lub cebulę, świeże zioła, świeży sok z cytryny lub suszone przyprawy, np. oregano. Możesz dodać też trochę ciecierzycy z puszki, aby poprawić smak i konsystencję. 

Po rozmrożeniu hummus może być używany taki jak świeży i na wszystkie sposoby.