Jak Zamrozić Imbir? (Wszystko, Co Musisz Wiedzieć)

Mrożenie imbiru jest możliwe, ale wymaga nieco pracy.

Dziś zobaczysz, jak zamrozić imbir.

Krótkie streszczenie artykułu:

Imbir można zamrozić w zamrażarce na 6 miesięcy. Przed zamrożeniem należy go jednak posiekać na drobniejsze kawałki i umieścić w szczelnej torbie do zamrażania.

Poznajmy więcej informacji.

Po co zamrażać imbir?

Zwykle mamy dużo imbiru i chcemy go przechować, ponieważ jeśli go używamy, to w niewielkich ilościach. Aby przechować resztki imbiru na później, warto go zamrozić.

Zamrażanie to najlepszy sposób na zachowanie zarówno smaku, jak i konsystencji świeżego imbiru.

Cały proces zamrażania imbiru jest prosty i wymaga zaledwie kilku minut pracy.

Jak zamrozić imbir?

Aby zamrozić imbir, należy najpierw wybrać, jaki będzie odpowiedni. Unikaj imbiru, który wygląda na pomarszczony lub miękki. Najlepiej wybrać jędrny, twardy i pachnący imbir.

Pamiętaj o tym, że imbir można zamrażać około 6 miesięcy. Po tym czasie możesz go bezpiecznie użyć, ale nie będzie tak aromatyczny.

Oto jak zamrozić imbir.

Krok 1: Obierz imbir (opcjonalnie). Bokiem łyżki zeskrob cienką skórkę imbiru. Nie używaj do tego noża. Skórka imbiru jest jadalna, więc nie musisz być w tym kroku bardzo dokładny.

Krok 2: Pokrój lub posiekaj imbir za pomocą noża w zależności od preferencji i sposobu wykorzystania imbiru. Pokrojony imbir doskonale nadaje się do herbat, koktajlów, czy sosów. Siekany imbir dobrze nadaje się do gotowania zup lub smażenia.

Zamiast siekania możesz zmielić imbir w robocie kuchennym. Imbir jest jednak bardzo włóknisty, więc posiekaj go z grubsza przed dodaniem do robota kuchennego.

Krok 3: Przenieś imbir do bezpiecznej torby do zamrażania. Następnie wyciśnij z torebki powietrze i za pomocą jakiegoś nieostrego narzędzia, wyciśnij na torbie kawałki, by było łatwiej oderwać później odpowiednią ilość imbiru.

W razie potrzeby będziesz mógł odłamać kawałek imbiru i gotować nierozmrożony imbir.

Alternatywnie możesz wcisnąć mielony imbir do małych tacek na kostki, zamrozić na 3-4 godziny, a następnie wyjąć kostki i przesypać do torebki do zamrażania. 

Przeczytaj również: Jak Suszyć Imbir? (Wszystko, Co Musisz Wiedzieć)

Czy można zamrozić cały imbir?

Tak, można zamrozić cały imbir. W tym celu należy jedynie umyć i osuszyć korzeń imbiru, umieścić go w hermetycznej torbie lub pojemniku i zamrozić. 

Cały imbir możesz zetrzeć na tarce bez rozmrażania.

Czy imbir należy rozmrażać?

W zależności od tego, jak planujesz użyć imbiru, określisz, czy musisz go rozmrozić, czy nie. Jeśli będziesz ścierał imbir na tarce, możesz po prostu wyjąć kawałek z zamrażarki, obrać i zetrzeć.

Ponieważ mrożony imbir łatwiej jest obrać i zetrzeć niż świeży, nie ma potrzeby jego wcześniejszego rozmrażania. Gdy wykorzystasz imbir, włóż resztę z powrotem do zamrażarki, szczelnie owijając go.

Jeśli przepis wymaga kawałków imbiru, musisz go najpierw rozmrozić, ponieważ krojenie zamrożonego imbiru nożem jest bardzo trudne. Jeśli wcześniej pokroiłeś imbir na kawałki, rozmroź potrzebną ilość przed pokrojeniem.