Jak Zamrozić Jarmuż? (i Inne Warzywa Liściaste)

Mrożenie jarmużu oraz innych warzyw liściastych nie jest aż tak oczywiste, jak może się wydawać.

W tym artykule zobaczysz, jak zrobić to poprawnie.

Krótkie streszczenie artykułu:

Jarmuż można zamrozić, co wydłuży jego okres przydatności do spożycia do 12 miesięcy. Przed zamrożeniem należy go jednak zblanszować, aby dłużej zachował w zamrażarce wysoką jakość.

Poznajmy więcej szczegółów.

Jak przygotować jarmuż do zamrożenia?

Jeśli zamierzasz zamrozić jarmuż na czas dłuższy niż 1 miesiąc, musisz przygotować go do mrożenia poprzez blanszowanie.

Blanszowanie zatrzymuje enzymy, które prowadzą do psucia się, umożliwia warzywom zachowanie ich pierwotnej tekstury, żywych kolorów, smaków i składników odżywczych. 

Brak blanszowania spowoduje słabą teksturę, wyblakłe, matowe kolory i gorzki smak jarmużu.

Możesz pominąć blanszowanie wtedy, gdy zamierzasz zamrozić jarmuż tylko na kilka tygodni. W tym czasie nie powinien stracić swojej jakości bez blanszowania.

Niezależnie od rodzaju warzywa liściastego, proces blanszowania jest zawsze taki sam.

Zacznij od wybrania najlepszych liści jarmużu, które są świeże i bez skaz. Odetnij większe, gorszej jakości łodygi, ponieważ nie zamarzają dobrze. Opłucz jarmuż pod bieżącą wodą, po czym pokrój liście i łodygi na żądany rozmiar.

Następnie doprowadź duży garnek wody do wrzenia. Umieść jarmuż w garnku i przykryj pokrywką. Nie wkładaj za dużo jarmużu.

Z reguły większość warzyw należy blanszować przez 2 minuty. Zacznij odliczać czas blanszowania, gdy tylko włożysz jarmuż do wrzącej wody i przykryjesz garnek pokrywką.

Po wyznaczonym czasie blanszowania odcedź warzywa i zanurz je w lodowatej wodzie. Pozwól im ostygnąć przez kolejne 2 minuty. Dobrze je odsącz, a następnie wyciśnij z nich jak najwięcej wody.

Wiele osób zastanawia się, czy mrożenie warzyw lub owoców zabija witaminy w nich zawarte. W tym artykule dowiesz się, jaka jest prawda.

Jak zamrozić jarmuż?

Po zblanszowaniu, schłodzeniu jarmużu w lodowatej wodzie i osuszeniu go, dokładnie ściśnij liście, aby wydobyć z nich jak najwięcej wody. Teraz pora zapakować je do zamrożenia.

Umieść przygotowane warzywa w pojemnikach do zamrażania lub w torebkach strunowych. Wyciśnij jak najwięcej powietrza z torebek. Oznacz, co to za warzywo i kiedy umieszczono je w zamrażarce.

Czy zamrażanie zabija składniki odżywcze w jarmużu?

Ani proces blanszowania, ani proces mrożenia nie zabija składników odżywczych, które są w jarmużu oraz innych warzywach liściastych. 

Twoje zamrożone warzywa liściaste są więc nadal pełne zdrowia.

Jak długo można mrozić jarmuż w lodówce?

Odpowiednio przygotowane warzywa liściaste mogą być przechowywane w zamrażarce przez 8-12 miesięcy bez utraty na jakości.

Jak rozmrozić jarmuż?

Jarmuż rozmraża się dość szybko. Możesz umieścić torbę w misce z zimną wodą, aby przyspieszyć ten proces. 

Podczas gdy zamrożony jarmuż jest idealny do dań gotowanych i koktajli, mniej nadaje się do surowych sałatek, lub przepisów, w których ważna jest tekstura świeżych liści.