Jak Zamrozić Jogurt? (Proste Sposoby)

Chcesz zamrozić jogurt, ale nie wiesz, jak to zrobić poprawnie?

W tym artykule przeczytasz wszystko na ten temat.

Krótkie streszczenie artykułu:

Jogurt można zamrozić na czas 2 miesięcy. Najlepsze metody zamrażania to zamrażanie w oryginalnym pudełku, w torbie do zamrażania, lub w tackach na lód.

Poznajmy więcej szczegółów.

Jak zamrozić jogurt? (3 sposoby)

Są 3 sposoby na zamrożenie jogurtu.

W oryginalnym pudełku

Najprostszym i najszybszym sposobem na zamrożenie jogurtu jest po prostu włożenie oryginalnego pojemnika do zamrażarki. 

Raczej nie poleca się korzystania z tego sposobu w przypadku dużych jogurtów, tylko w przypadku małych. To dlatego, że gdy będziesz chcieć zjeść duży jogurt, będziesz musieć rozmrozić całe opakowanie, a nie tyle, ile zdołasz zjeść.

Jogurt rozszerza się w zamrażarce i czasem może pękać, dlatego warto włożyć pudełko jogurtu do reklamówki lub torebki do zamrażania, by uniknąć ewentualnego bałaganu w zamrażarce.

W torbie do zamrażania

Inną opcją jest przelanie jogurtu do małych, bezpiecznych w zamrażarce torebek z zamkiem błyskawicznym, co pozwala na swobodne porcjowanie jogurtu, dzięki czemu możesz wyjmować z zamrażarki niewielkie porcje bez rozmrażania całego opakowania.

Ten sposób uchroni Cię przed ewentualnym pękaniem opakowania jogurtu w zamrażarce.

W tackach na lód

Po prostu nałóż jogurt do tacek na lód i pozostaw do zamrożenia na kilka godzin. Aby uwolnić tacki, po kilku godzinach możesz wyjąć kostki jogurtu i przełożyć je do torebki do zamrażania i tam trzymać jogurt.

Ta metoda jest idealna do przygotowywania koktajli, ponieważ kostki mrożonego jogurtu można wrzucić bezpośrednio do blendera razem z innymi składnikami.

Jak rozmrozić jogurt?

Aby rozmrozić jogurt, najlepiej zostawić go w lodówce na noc lub na kilka godzin. Jogurt może trochę się rozdzielić po zamrożeniu, co może sprawić, że będzie wodnisty lub ziarnisty. 

Dlatego konieczne jest dokładne wymieszanie rozmrożonego jogurtu przed użyciem. Raz rozmrożonego jogurtu nie można ponownie zamrozić.

Jak używać mrożonego jogurtu?

Jogurt, który został zamrożony i rozmrożony, traci część swojej kremowej, gładkiej konsystencji. Oprócz zmian tekstury, niektóre jogurty po zamrożeniu smakują bardziej cierpko. 

Chociaż możesz jeść jogurt tak samo, jakby był świeży, spróbuj najpierw zamrozić niewielką ilość, aby sprawdzić, czy dobrze smakuje po rozmrożeniu. Im dłużej jogurt jest zamrożony, tym bardziej ucierpi jego smak i konsystencja, więc warto ograniczyć czas jego zamrażania.

Możesz również wbić do zamrożonego jogurtu patyczek i jeść go jakby był to lód.

Jednym ze sposobów, aby użyć mrożonego jogurtu, jest też stosowanie go w przepisach, w których nie trzeba go rozmrażać. Koktajle lub smoothie będą do tego idealne.

Rozmrożony jogurt możesz też użyć w ciastach, babeczkach, naleśnikach, gofrach, czy jako sos do sałatek.

Jak długo jogurt może być w zamrażarce?

Jogurt należy przechowywać w zamrażarce do 2 miesięcy. Po tym czasie jogurt zmieni konsystencję i może nie być też tak dobry w smaku.

Aby jeść rozmrożony jogurt łyżką i uzyskać optymalną konsystencję zaleca się spożycie go w ciągu 30 dni.