Jak Zamrozić Kalafior w Odpowiedni Sposób?

Chcesz zamrozić kalafior, by przedłużyć jego okres przydatności do spożycia?

W tym artykule dowiesz się jak to zrobić.

Krótkie streszczenie artykułu:

Aby zamrozić kalafior, należy go umyć, oddzielić różyczki, zblanszować, zamrozić wstępnie, po czym umieścić w torbie do zamrażania.

Poznajmy więcej szczegółów.

Kiedy powinieneś zamrozić kalafior?

Najlepiej zamrozić kalafior, gdy jest jeszcze świeży, czyli do tygodnia od zakupu. Świeżość kalafiora może być różna, więc przed przygotowaniem do zamrożenia warto sprawdzić produkt pod kątem brązowych plam lub nieprzyjemnych zapachów. 

Jeśli kalafior wydaje się stary, lepiej go nie mrozić.

Zamrażanie kalafiora przedłuża jego świeżość, jednak warto zrobić to dobrze. Źle zamrożony kalafior może być po rozmrożeniu rozmoczony i pozbawiony smaku.

Oto jak poprawnie zamrozić kalafior.

Jak zamrozić kalafior?

  1. Umyj kalafior– Spłucz główkę kalafiora pod zimną wodą, zwracając uwagę na wszelkie widoczne zanieczyszczenia.
  2. Podziel kalafior- Usuń zielone części. Główkę kalafiora przekrój na pół, a następnie na ćwiartki. Usuń głąb i oddziel różyczki kalafiora, wyjmując je ręcznie lub krojąc nożem.
  3. *Rozpocznij blanszowanie– Doprowadź wodę do wrzenia w dużym garnku, a następnie dodaj kalafior. Blanszuj przez maksymalnie 3 minuty.
  4. Ostudź kalafior- Wyjmij kalafior z garnka i przełóż go do miski z zimną wodą. Pozostaw do ostygnięcia na około 2 minuty.
  5. Odcedź kalafior- Wyjmij różyczki kalafiora z wody, po czym osusz je, by usunąć nadmiar wilgoci.
  6. Wstępnie zamroź różyczki– Rozłóż różyczki na blasze do pieczenia/tacy, która zmieści się w zamrażarce. Włóż tacę do zamrażarki i trzymaj tam przez 1-2 godziny.
  7. Przenieś różyczki do torebek do zamrażania: Wyjmij różyczki kalafiora za zamrażarki i przesyp je do torebek do zamrażania. Wyciśnij z torebek powietrze i szczelnie je zamknij.

Kalafior w takiej formie możesz przechowywać przez kilka miesięcy.

*Blanszowanie nie jest to konieczne, ale zalecane. Proces ten zabija bakterie, oraz przedłuża jakość i smak kalafiora. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz zamrozić warzywo na dłużej niż miesiąc.

Więcej na temat blanszowania kalafiora znajdziesz w tym wpisie.

Wiele osób zastanawia się, czy mrożenie warzyw lub owoców zabija witaminy w nich zawarte. W tym artykule dowiesz się, jaka jest prawda.

Jak rozmrozić kalafior?

Najlepszym sposobem na rozmrożenie kalafiora jest po prostu gotowanie go w postaci zamrożonej w dowolnym przepisie, którego używasz. Pamiętaj, że użycie mrożonego kalafiora może wydłużyć czas gotowania potrawy o kilka minut.

Możesz też rozmrozić kalafior na parze. Po prostu umieść kalafior nad wrzącą wodą na 3-5 minut, aż stanie się miękki.