Jak Zamrozić Lasagne? (Krok Po Kroku)

Jeśli chcesz zamrozić lasagne, to znalazłeś się w dobrym miejscu.

Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się jak to zrobić w prawidłowy sposób.

Krótkie streszczenie artykułu:

Lasagne można zamrozić. Zwykle nieupieczona lasagne będzie lepszym wyborem do mrożenia, ponieważ zachowa lepszą jakość po rozmrożeniu niż upieczona lasagna.

Przejdźmy do szczegółów.

Czy należy gotować lasagne przed zamrożeniem?

Jeśli masz taką możliwość, lepiej wstrzymaj się z gotowaniem do momentu, gdy zamierzasz zjeść lasagne. Gotowanie, zamrażanie, rozmrażanie i ponowne gotowanie pogarszają jakość lasagne i choć nadal będzie jadalna, może nie smakować zbyt świeżo.

Dlatego, jeśli możesz, nie powinieneś gotować lasagne przed zamrożeniem. Jeśli jednak już ugotowałeś lasagne, to oczywiście można ją zamrozić, jednak po rozmrożeniu może nie smakować tak dobrze.

Jak zamrozić gotowaną lasagne?

Aby zamrozić gotowaną lasagne, wykonaj poniższe kroki.

  1. Całkowicie schłodź potrawę. Nie wkładaj gorącej lasagne do zamrażarki, ponieważ spowoduje to tworzenie się kryształków lodu w potrawie, co sprawi, że danie będzie papkowate po rozmrożeniu.
  2. Przykryj lasagne. Dobrze jest zostawić lasagne w naczyniu żaroodpornym, w którym była zapiekana. Jeśli jednak masz niedużo potrawy, możesz przenieść resztki do hermetycznego pojemnika, który zajmie mniej miejsca. Pojemnik szczelnie zamknij i przykryj folią aluminiową.
  3. Zamroź. Podpisz potrawę oraz zapisz datę rozpoczęcia mrożenia i trzymaj lasagne w lodówce 2-3 miesiące.

Jak zamrozić niegotowaną lasagne?

Jeśli mrozisz niegotowaną lasagnę, to jesteś w lepszej sytuacji, ponieważ po rozmrożeniu potrawa zachowa lepszą jakość niż gotowana lasagna. Aby zamrozić taką lasagnę, wykonaj te proste kroki:

  1. Włóż lasagne w naczyniu żaroodpornym wraz z przykryciem do zamrażarki.
  2. Owiń wszystko folią aluminiowaną, by zapachy z zamrażarki nie przedostały się do potrawy.
  3. Zapisz datę mrożenia i podpisz potrawę, by wiedzieć, do kiedy możesz ją zjeść. Najlepiej spożyć taką lasagne do 3 miesięcy.

Jak podgrzać zamrożoną lasagne?

Aby ponownie podgrzać zamrożoną lasagne, niezależnie od tego, czy była upieczona, czy nieupieczona przed zamrożeniem, wykonaj te kroki:

  1. Przenieś lasagne z zamrażarki do lodówki na noc przed planowanym gotowaniem.
  2. Wyjmij ją z lodówki i pozostaw na blacie przez około 30 minut, podczas gdy piekarnik się rozgrzeje.
  3. Włóż do piekarnika i piecz w temperaturze 190 stopni przez około godzinę. Zdejmij folię i pozwól lasagne piec się przez kolejne 5-10 minut, aby wierzch się zarumienił.