Jak Zamrozić Mleko? (I Jak Je Prawidłowo Rozmrozić)

Chcesz zamrozić mleko, by przedłużyć jego okres przydatności do spożycia?

W tym artykule dowiesz się jak to zrobić.

Krótkie streszczenie artykułu:

Aby zamrozić mleko, możesz po prostu umieścić karton lub butelkę z mlekiem w zamrażarce. Możesz również przelać mleko do tacek na lód i po zamrożeniu przesypać kostki do pojemnika lub torby do zamrażania.

Poznajmy więcej ważnych informacji.

Jak zamrozić mleko?

Istnieją 2 główne sposoby zamrażania mleka. Wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Sposób 1- Zamrażanie mleka w oryginalnym opakowaniu

Zdecydowanie najprostszym sposobem jest zamrożenie mleka w oryginalnym opakowaniu. Nieważne czy masz mleko w kartonie, czy w plastikowej butelce, po prostu możesz umieścić opakowanie z mlekiem w zamrażarce.

Musisz jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, zanim zamrozisz mleko, odlej około 100 ml, ponieważ gdy mleko będzie zamarzać, jego powierzchnia się zwiększy i musimy je nieco opróżnić, aby opakowanie nie zostało rozsadzone.

Po drugie, gdy odlejesz mleko, zamknij butelkę lub karton szczelnie, ponieważ nie chcemy, by do mleka dostawało się powietrze, co źle wpłynie na jakość produktu po rozmrożeniu.

Minusem tej prostej metody jest to, że gdy będziesz chciał rozmrozić mleko, musisz od razu rozmrażać cały karton i nie będziesz mógł rozmrozić takiej ilości, jakiej potrzebujesz.

Sposób 2- Zamrażanie mleka w tackach na kostki lodu

Aby zamrozić mleko, możesz też wlać je do czystych tacek na kostki lodu i zamrozić. 

Kiedy mleko zamarznie, przenieś kostki mleka do plastikowych torebek do zamrażania lub pojemników hermetycznych i tam je przechowuj. Oczywiście szczelnie zamknij torby lub pojemniki, by nie wchłaniało powietrza i zapachów.

Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce w zamrażarce i będziesz mógł wyjmować tylko tyle kostek, ile aktualnie potrzebujesz, bez konieczności rozmrażania na przykład litra mleka na raz.

Przeczytaj również: Czy Można Pić Przeterminowane Mleko? (Ważne Informacje)

Jak długo można przechowywać mleko w zamrażarce?

Dla zachowania najlepszej jakości użyj zamrożonego mleka w pierwszym miesiącu.

Można je jednak przechowywać w zamrażarce kilka miesięcy dłużej, jednak jego smak może być trochę gorszy, a konsystencja będzie bardziej się rozdzielać w miarę upływu czasu.

Jak rozmrozić mleko?

Aby rozmrozić mleko, po prostu przenieś je do lodówki na noc.

Jeśli masz mało czasu, możesz zanurzyć mleko w misce z zimną wodą, aby rozmrozić je w ciągu godziny. Możesz też włożyć je do kuchenki mikrofalowej na około 15 sekund.

Pamiętaj tylko, by po rozmrożeniu mleka tymi dwoma szybkimi metodami natychmiast je spożyć lub ugotować.

Na pewno nie rozmrażaj mleka w kuchni na blacie, ponieważ bakterie bardzo szybko zaczną się rozmnażać i spożywanie takiego produktu może być niebezpieczne dla zdrowia.

Po rozmrożeniu mleka prawdopodobnie zauważysz, że tłuszcz i mleko zaczną się rozdzielić. W takiej sytuacji po prostu energicznie wstrząśnij mleko lub wymieszaj je przed użyciem.