Jak Zamrozić Rybę? (Najważniejsze Informacje)

Przed zamrożeniem ryby musisz zapoznać się z kilkoma istotnymi faktami.

W tym artykule poznasz wszystkie z nich.

Krótkie streszczenie artykułu:

Aby zamrozić rybę, ważne jest, by zapakować ją tak, by nie dostało się do niej powietrze, które przyspieszy proces jej psucia się. Zamrożoną rybę należy spożyć w ciągu 3-6 miesięcy.

Poznajmy więcej istotnych szczegółów.

Co warto wiedzieć, zamrażając rybę?

Ryba, której nie planujesz zjeść w ciągu kilku dni, musi zostać zamrożona. Prawidłowe zamrożenie ryby nie oznacza wrzucenia jej do zamrażarki. Oto co musisz wiedzieć, aby zachować jakość ryby przez dłuższy czas.

  • Chroń rybę przed powietrzem. Powietrze, które dostanie się do ryby, przyspieszy jej psucie się. Musisz więc zapobiegać kontaktowi powietrza z rybą, zamykając ją próżniowo, lub szczelnie owijając.
  • Pomyśl o glazurowaniu ryby. Dla większego bezpieczeństwa, możesz zanurzyć rybę w zimnej wodzie i umieścić ją na blasze w zamrażarce. Pozwól wodzie zamarznąć, a następnie powtórz proces jeszcze kilka razy, aby uzyskać glazurę lodową o grubości około 0,5 cm. Następnie możesz umieścić taką rybę w plastikowej torbie i przechowywać w zamrażarce.
  • Zapobiegaj utracie wilgoci. Możesz owinąć rybę w folię, a następnie włożyć owiniętą rybę do plastikowej torby. Ta metoda może być skuteczna w zapobieganiu utracie wilgoci.
  • Ryby można mrozić przez określony czas. Nie zamrażaj ryb dłużej niż 6 miesięcy. Po tym czasie zauważysz poważny spadek jakości. Tłuste ryby, takie jak pstrąg, tracą jakość jeszcze szybciej i należy je zjeść w ciągu 3 miesięcy.

Czy ryba po zamrożeniu straci swoje właściwości?

Rybie mięso zazwyczaj nie traci smaku i konsystencji w zamrażarce. 

Wiele ryb, to naturalnie ryby zimnowodne, które spędzają życie w wodzie o temperaturze zaledwie kilku stopni powyżej zera, więc włożenie ich do zamrażarki nie będzie tak radykalną zmianą dla mięsa, jak w przypadku innych białek, takich jak stek czy kurczak. 

Jak rozmrozić rybę?

Kiedy rozmrażasz rybę, rób to stopniowo. Nigdy nie wkładaj ryby do kuchenki mikrofalowej, aby się rozmroziła.

Pozwól rybie rozmrozić się w lodówce lub w zimnej wodzie. Rozmrażanie w temperaturze pokojowej to również zły pomysł. Ryby muszą pozostać zimne i powoli osiągać odpowiednią temperaturę.