Jak w Prosty Sposób Zamrozić Seler?

Chcesz zamrozić seler?

W tym artykule zobaczysz, jak to zrobić.

Krótkie streszczenie artykułu:

Seler można zamrozić nawet na 18 miesięcy. Aby to zrobić, należy go umyć, pokroić na kawałki, opcjonalnie zblanszować, wstępnie zamrozić, oraz przechowywać w torebkach to zamrażania.

Poznajmy więcej szczegółów.

Czy można zamrozić seler?

Jeśli planujesz przechować seler na dłużej, to możesz go zamrozić. Zamrożony seler będzie dobry 12-18 miesięcy. Dla porównania seler w lodówce nie wytrzyma nawet miesiąca.

Należy jednak pamiętać, że zamrażanie wpływa na teksturę warzywa i po rozmrożeniu nie będzie miało ono charakterystycznej chrupkości. 

Mrożony seler świetnie nadaje się jednak do zup, gulaszu lub zapiekanek, ale nie nada się w przepisach, które wymagają świeżego selera, np. w sałatkach.

Jak zamrozić seler?

 1. Umyj warzywo. Dokładnie umyj łodygi selera pod bieżącą wodą. Usuń wszystkie widoczne zabrudzenia.
 2. Przytnij seler. Odetnij liście i wszelkie białe części. Usuń również wszelkie szorstkie włókna lub odbarwione obszary. Gotowy seler powinien mieć całkowicie zielone i jednolite łodygi.
 3. Pokrój warzywo. Pokrój seler na żądaną długość. Zazwyczaj jednak długość 5-10 cm będzie odpowiednia.
 4. Zblanszuj (opcjonalnie). Wrzuć kawałki selera do wrzącej wody na 2-3 minuty, po czym wrzuć je na 2 minuty do zimnej wody, aby zatrzymać proces gotowania. Niekoniecznie musisz blanszować seler przed zamrożeniem, ale dzięki temu zachowa on swój smak na dłużej.
 5. Wysusz seler. Odsącz seler w durszlaku. Po odsączeniu osusz go czystym ręcznikiem kuchennym.
 6. Wstępnie zmroź. Ułóż suche kawałki selera na blasze do pieczenia/tacy tak, aby się nie stykały i zamrażaj całą noc.
 7. Zamroź. Przenieś wstępnie zamrożony seler do torebek do zamrażania lub hermetycznych pojemników. Możesz podpisać seler i oznaczyć go datą.

Jak rozmrozić seler?

Mrożonego selera nie trzeba rozmrażać. Możesz wyjąć zamrożony seler bezpośrednio z torebki, wrzucić go do sokowirówki lub garnka i postępować tak, jakby był świeży. 

Wiele osób zastanawia się, czy mrożenie warzyw lub owoców zabija witaminy w nich zawarte. W tym artykule dowiesz się, jaka jest prawda.

Jak używać mrożonego selera?

Ponieważ zamrażanie zmienia jego konsystencję, zamrożony seler najlepiej nadaje się do potraw, w których jest gotowany lub miksowany. Możesz go na przykład użyć do zrobienia:

 • Bulionu warzywnego
 • Zupy z selerem i boczkiem
 • Zupy cytrynowo-ziemniaczanej
 • Sosu do spaghetti
 • Gulaszu wołowego