Jak Zamrozić Ugotowany Makaron? (Poradnik)

Chcesz zamrozić ugotowany makaron?

W tym artykule dowiesz się, jak to zrobić.

Krótkie streszczenie artykułu:

Aby zamrozić ugotowany makaron, najlepiej, by był on lekko ugotowany. Następnie należy go wstępnie zamrozić, a potem przenieść do torby do zamrażania na maksymalnie 3 miesiące.

Poznajmy więcej istotnych faktów.

Jak zamrozić ugotowany makaron?

Oto jak zamrozić makaron, aby po rozmrożeniu nie był papkowaty:

Krok 1

Jeśli już ugotowałeś makaron, to nie możesz zrobić wiele. Musisz jednak wiedzieć, że idealnie jest, by przed zamrożeniem makaron był tylko lekko podgotowany, na tzw. al dente.

Makaron al dente powinien być gotowany 1-2 minutę mniej, niż rekomenduje producent na opakowaniu.

Krok 2

Opłucz makaron pod bieżącą zimną wodą. Zimna woda zapobiegnie dalszemu gotowaniu makaronu.

Krok 3

Teraz polej makaron oliwą z oliwek, która pomoże zapobiec sklejaniu się makaronu podczas zamrażania, przechowywania i późniejszego wykorzystania.

Krok 4

Połóż makaron na blasze do pieczenia/tacy w jednej warstwie tak, by nie stykał się ze sobą. Jeśli układasz spaghetti, postaraj się, by makaron był ułożony w gniazda i pozostaw kilka centymetrów między gniazdami. Umieść blachę z makaronem w zamrażarce na około 3 godziny.

Krok 5

Po wyjęciu makaronu z zamrażarki przenieś go do pojemników hermetycznych bądź do torebek do zamrażania, z których wyciśniesz powietrze przed zamrożeniem.

Najlepiej podzielić makaron na kilka torebek, by móc wyjmować tylko takie ilości, jakich potrzebujemy. Warto również oznaczyć torebki zawartością i datą mrożenia.

Makaron można przechowywać w zamrażarce przez 3 miesiące.

Jak rozmrozić makaron?

Kiedy nadejdzie czas na rozmrożenie makaronu, rozłóż go na płasko w kuchence mikrofalowej, np. w talerzu. Kuchenka mikrofalowa dzięki temu będzie w stanie równomiernie go ogrzać.

Makaron można też wrzucić do garnka z gotującym się sosem lub do innego dania, a ciepło z potrawy rozmrozi i podgrzeje makaron.